| Florennce a întrebat:

Ieri seara mi-a fost foarte rau de la mancare si am varsat. Se intampla sa ma doara stomacul orice as manca, sau ficatul si bila.Ma gandesc ca poate fi si din cauza a prea multe antibiotice sau si din cauza faptului ca nu mananc regulat, sau ba manananc, ba nu mananc.Mentionez ca am 14 ani si ma ingrijorez ca am astfel de probleme de acum. As vrea sa incep un regim alimentar usor si bogat in vitamine pentru a-mi reface si flora intestinala afectata de antibiotice, dar sa ma simt si mai bine. Ce mi-ati recomanda? Nu mari chestii, ceva simplu. Multumesc!happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| eandopuncttk a răspuns:

Prea multe antibiotice... ai fixatia aia ca atunci cand tusesti bagi pastile cat cuprinde? sau te mananca dupa ureche, si iarasi pastile?

| Andrei233 a răspuns:

În mică parte e de la antibiotice, da.Problema e că tu nu ai un program normal la alimentaţie. Încearcă să te redresezi puţin.Şi, mai cred ceva, ficatul s-ar putea sa te doară din cauza oboselii. Bună ideea cu regimul happy

| adyth a răspuns:

Du-te inapoi la doc sa-i explici situatia. Inainte de regim, pentru flora intestinala iti trebuie tratament.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Atunci cand faci un tratamanet cu antibiotice- mai les cele cu spectru larg -tetracicline, ampiciline, amoxicilina trebuie sa le iei in asociere cu probiotice gen -linex, eubiotics
. Sunt foarte de acord ce ti-a recomandat X scarlet.
Daca ai probleme cu stomacul gen-durere, spasm, No-spa ar trebui sa te ajute, daca nu, un ceai de musetel, lavanda, melisa, tei.
Daca uneori ai arsuri gastrice, decat sa iei pastile bea 200 ml de lapte la 2 ore pe timp de zi si la 4 ore noaptea.
Ai grija nu asocia si anticidele cu laptele-apare sindromul lapte-alcaline si nu suna prea bine.
Ca regula generala: INTOTDEAUNA MANACA FRUCTELE CU 30 DE MINUTE INAINATE DE MASA PE STOMACUL GOL SAU CU 2-3 ORE DUPA MASA.
atunci cand ai senzatia de greutate in stomac, greata, o bila lenesa, ceaiul de anghinare ar trebui sa rezolve treaba, se bea cu jumatate de ora inainate de masa- si da, este foarte amar, dar eficient.
Dimineata eu imi fac un amestec din iaurt, catina in mire si stafide.
Incearca si grepfuirt, ar trebui sa te ajute cu digestia.
daca vezi ca nu te simti bine dupa ce ai mancat ceva gras, atunci las-o mai usor cu grasimile asta daca nu vrei sa mesteci toata ziua colebil.
Ti-as [putea spune mai multe dar ideile mele sunt dezordonate, daca mai vrei sa te ajut astept mesaj d ela tine.

| LovellyAngel a răspuns:

Si mie mi s-a întâmplat asa, sa îmi fie rău de la orice mănânc. Timp de 4-5 zile am
Mâncat doar orez fiert, dar si cartofi fierti. Mai poți mânca si salate de fructe sau legume. Insanatosire grabnica:*

| LOkk12 a răspuns:

Medicul care ti-a prescris antibioticile trebuia sa-ti prescrie si ceva pentru flora intestinala.De exemplu eu am luat Linex pentru a restabili flora.Ti-as sugera sa consulti farmacistul sau medicul pentru a fi mai informata.Succes!winking

| xScarlet a răspuns:

Pentru câteva zile, îţi recomand să mănânci numai orez fiert, pâine prăjită şi ceai de tei (de preferinţă neîndulcit, măcar în prima zi), pentru că ţi-ai dat stomacul peste cap la propriu şi ai nevoie de alimente care să îl readucă la normal. Pe urmă poţi încerca treptat carne fiartă, compot, covrigi, ceai şi nicidecum dulciuri.
Să ştii că nu trebuie să te îngrijorezi atât de mult, probleme de genul apar la orice vârstă şi ţin de alimentaţie, în majoritatea cazurilor, aşa că ar fi bine să încerci măcar să mănânci mai sănătos. Ai grijă! happy