| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU! Ieri seara mi-a intrat o geană in ochi și am încercat să o scot cu in șervețel dar s-a dus în partea de sus și nu am mai putut-o vedea deloc. Am incercat sa îmi masez ochiul că să poată ieși, m-am spălat pe ochi și chiar am și plâns puțin dar o simt acolo. Mă doare ochiul destul de tare. M-am culcat și m-am trezit cu o durere foarte mare la ochi și cred că încă e acolo laughing

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Noi iți dorim sănătate și să nu vezi bârna din ochii altora

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Se îndepărta ușor, doar prin spălarea ochilor cu apă călduţă. Umpleai căușul palmei cu apă și mișcai ochiul, prin miscari repetate, inchis/deschis. Simteai un ușor disconfort, care dispărea in cateva minute.
Acum, te doare fiindcă te-ai iritat, ochiul e sensibil, deci il oblojeti cu finețe.
Dacă e vorba de o geană, a ieșit. Dacă lăcrimezi, poți lua de la farmacie ceva asemanator cu colirul, fie unguent, fie solutie. Îți recomandă ei, când le spui simptomele.

| Mirel4412 a răspuns:

Oare de ce exista medici?
Du te la doctor sa ti-o scoata, sau pune pe cineva sa ti-o scoata