| Devii a întrebat:

Buna TPU! Imi puteti raspunde la o intrebare?
Daca noi avem 33-34 de vertebre, de ce avem 31 de perechi?
Vreau explicatie mai detaliata.
Multumesc anticipat. FUNDAhappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Pentru ca maduva spinarii e mai scurta decat coloana vertebrala si nu are loc sa emita decat 31 de perechi de nervi spinali.

| Airinx3 a răspuns:

Deci...Coloana vertebrala are 33-34 de vertebre. http://ro.wikipedia.org/wiki/Coloan%C4%83_vertebral%C4%83

Iar 31 de perechi sunt nervii spinali si mai sunt inca 12 perechi de nervi cranieni.

Sunt 2 lucruri diferite.