| Florin_3213 a întrebat:

Salutare
Am o problema mai grava cred euu care ar fi unghiile de la degetele de la picioare ma dor cand vreau sa le tai colturile sau cand calc in deget?
O fi unghie incarnata?
Si daca da va rog s anul ma speriati, eu vreau sa stiu doar asa:
Anestezia locala doare?, unde o face anestezia, mai simt dupa aceea ceva?
Eu am trecut prin multe operatii si am cam prins frica de asa ceva
Am inteles ca la unghiile incarnate se vor scoate unghia si ca este dureros.
Am 16 ani si deja mi s-a luat de atatea operatii, mai ales cand aud de anesteszie locala ma gandesc eu nu dorm decat degetul imi e amortit si mie teama ca o sa simt cevasad
Va rog sa nu radeti ofer funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Stai liniștită, anestezia locală nu doare mai deloc. Depinde de cum e încarnată ori se taie parțial ori de tot. Ai curaj!
Și sănătate!

| Raapperul a răspuns (pentru Azµre):

Salut sunt tot eu cel care am pus intrebarea deci, colegul meu aavut aceeasi problema ca mine numai ca el a avut si infectie si anestrezia locala e ft dureroasa ca i-a facut-o inte getul mmare si cel dupa el pana i l-a umflat si a zis ca doare rau de tot

4 răspunsuri:
| Q69 a răspuns:

Eu tai unghiile si de la maini si de la picioare cat mai din carne rotund si fara colturi...asa fac de mic si nu am probleme
dar asta depinde si de fiecare... daca ai incaltari care te strang sau esti calcat pe degete risti sa faci infectii
acum la tine daca a crescut colturile in carne mergi la doctor si nu doare...mai rau te chinui asa
pe viitor taie unghiile in fiecare saptamana si nu o sa ai probleme

| ema_2625 a răspuns:

Incearca sa scoti tu colturile unghiei, daca nu reusesti roag-o pe mama sau mergi la spital.

| Raapperul a răspuns:

Salut sunt tot eu dar cointu acesta nu imi mai merge. Deci azure am unb coleg care a avut-o incarnata si cu infectie si lui i-a facut anestezie intre degetul mare si celalalt de langa el si i-a bagat ser pana i-a umflat degetul
Dupa aia i-a taiat unghia si l-a curatat
Faza e ca il doare ft rau cand ii face anestezia sad