| 33lasuta a întrebat:

In fiecare seara imi pornesc alarma pentru următoarea dimineața sa spunem la ora 7, bun. Corpul meu se decide sa se trezească, in schimb, la 6:00 sau 5:30. Asta se întâmpla de cand am început sa-mi pun alarma. Deci de foarte mult timp. Ieri m-am trezit doar atunci cand a sunat alarma și m-am simțit foarte bine. Niște sfaturi sa dorm și sa ma trezesc doar atunci cand suna alarma? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Multora ni se intampla sa ne trezim mai devreme decat ora la care suna alarma. Ceasul biologic nu corespunde cu ceasul electronic al telefonului.

| sierra1 a răspuns:

Agită-te, obosește-te să meriți somnul!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Alarma din capul tău este mult mai puternică decât cea pe care o pui dinafară. Alarma dinafară este ca un bici, ca o lovitură pentru creierul care mai are nevoie de somn.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Corpul tau stie cat de obosita esti si fara alarma dormi fix at ai nevoie, poate a fie 6 ore sau poate sa fie 10 ore, de exemplu. un somn bun e ala cand cel putin vreo 6 ore dupa trezire esti plina de energie fara sa simti nevoia de cafea sau energizante.

| StefanE2019 a răspuns:

Culcă-te mai târziu.