| MaryMaria333 a întrebat:

Heelp! crying( Am o problema cam nasoală. Cum as putea sa ma trezesc de la prima alarma fără probleme? Ma tot chinui sa îmi fac un program și cu dormitul asta dar când sunt ruptă de obosită dorm IN EXCES, ma trezesc extrem de greu. Imi dau si cu apa rece pe față, beau si cafea dar nimic. Dacă sunt schimbul de dimineata si incerc sa dorm doar 2-3 ore după ce vin de la lucru (bineînțeles îmi pun pe puțin 5 alarme sa ma trezească) dar când sunt rupta nici cu goarna nu ma mai trezeste. Am mai avut probleme de genul. Ziua mea s-a dus ca eu dormeam mult și fără măsură. Ratez multe chestii asa. Viata nu înseamnă numai somn.
De exemplu ieri după ce am venit de la lucru m-am pus la culcare la 6-7 seara, am pus 3 alarme sa ma trezească la 9. Or sunat, eu cumva cumva le-am stins și fără sa îmi dau seama am dormit atat de bine pana la 3 noaptea. Am stat 10 minute treaza, m-am dus sa mănânc și la 5 când trebuia sa ma trezesc în loc să fiu super fresh eram tot amețită de somn.
Ma poate ajuta cineva? Este o intrebare serioasă, nu e pusă la mișto deci va rog sa va abțineți de la răspunsuri date în bătaie de joc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Înainte să întrebi pe TPU, ai făcut un consult specializat? Eu zic că nu există o anumită problemă, ci așa ești tu. Am întâlnit zeci de persoane care se trezesc greu, și sunt obosite după ce se trezesc.

| Caro34 a răspuns:

Lucrul in schimburi e aiurea... Totusi ar trebui sa faci un control medical de laborator al sangelui. Un EKG nu ar fi nici el rau! Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa nu te mai culci devreme. Stiu ca este tentant la schimbul 1, lucrez in 3 schimburi, dar nu faci decat sa iti dereglezi ciclul de somn, pe care trebuie sa il reglezi din weekend la diferentele de schimburi. Pare ca ai un ciclu de somn de 8 ore asa ca culca-te cu 8 ore inainte de ora la care trebuie sa te trezesti.
Camera in care dormi trebuie aerisita mereu deoarece unul din motivele petru care ne simtim foarte obositi dupa un ciclu de somn complet este lipsa oxigenului in timpul somnului iar unele persoane se pot opri din respirat foarte frecvent in timpul somnului datorita unor afectiuni.
Alarmele se pot bugui si sa nu sune. M-am trezit de multe ori inaitea alarmei si nu a sunat la timpul la care era setata, cu toate ca era activata si telefonul nu era pe silentios asa ca iti recomand un ceas de camera cu alarma.

| IceRope a răspuns:

Ține de efortul depus și de aportul de calorii arse. Pentru efort mare trebuie pauză de revenire mare. Pentru efort mic, dar cu oboseală mare, trebuie un control medical. Fiți cerebrali, ce naiba!