| BeibbG a întrebat:

In seara asta am observat ca sub sanul drept mi-a aparut o pata roz spre rosu destul de mare...ce poate fi? Mentionez ca am aproape 15 ani si nu am avut niciun contact sexual. Help me!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| PRoMeTHeUM a răspuns:

Poate fi o inflamatie, ca si un cos.Depinde si cum se simte la atingere.
Nu trebuie sa neglijezi daca pata persista, mai ales daca prezinta si umflaturi.Nodulii in faza de inceput nu apar pe sani, ci intr-o parte.
Consulta un medic, parerea mea daca ai si dureri, simti o presiune.

| BeibbG explică (pentru PRoMeTHeUM):

Nu simt nicio durere, nicio presiune, nu ma mananca nu nimic...doar ca ma ingrijoreaza deoarece nu stiu ce este. La atingere se simte putin umflat pe marginile petei.

| gelu1970 a răspuns:

Poate e o singura iritatie, dar cel mai sigur o stie un bun dermatolog. de ce nu mergi la medic si pierzi timpul aici cu aceasta intrebare? ti se pare ca sanatatea ta nu e destul de importanta?

| BeibbG explică (pentru gelu1970):

Acum jumatate de ora am observat pata. Am vorbit si cu mama si ea crede ca e o iritatie dar eu nu sunt asa sigura.

| gelu1970 a răspuns (pentru BeibbG):

Ok. daca maine e tot asa sau mai intinsa cere programare la dermatolog. mai bine sa fie o iritatie, dar vei fi linistita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.Acea pata este o ciuperca. Mergi la dermatolog.Ciuperca nu doare sau altceva dar se extinde.Sotia mea a avut si am mers cu ea la dermatolog.Ia dat un sampon special cu care isi poate spala capul dar si corpul cu spuma rezultata. Costa in jur de 50 de lei in farmacii.Pe langa asta ia mai dat si vitamine.E posibil sa ai si o dereglare hormonala.Deci nu neglija si mergi la dermatolog pentru ca se extinde foarte repede, mai intai rosu apoi se invineteste, incepe sa te manance si te jeneaza.Multa sanatate.

| Tudormatei a răspuns:

Du-te la un doctor mai bine. Eu zic ca e doar o iritatie.