| andrewwPK a întrebat:

Buna TPU in vacanta asta de 2 saptamani stateam dupa 5 dimineata pe pc si ma trezeam pe la 16-17 dupa masa si tot asa iar duminica am simtit ca n-am aer, imi bate inima foarte foarte repede iar am fost internat in spital o zi am primit medicamente acum numai respir sau imi bate inima repede dar nu pot adormii seara ce pot sa fac? imi imaginez problemele... ca parintii mei sunt despartiti si tot asa nu stiu ce sa fac sa-mi revin.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Mayuri a răspuns:

Ceea ce ai tu se numeste tulburare anxioasa si se cam opteaza pentru medicamente si psihoterapie. Daca nu ai posibilitatea materiala sa apelezi la serviciile unui psiholog,sa stii ca poti primi trimitere de la medicul de familie catre psihiatrie infantila sau psihiatrie de adulti (dupa caz) unde vei fi consiliat gratuit. Si nu,nu e nici o rusine sa mergi la psihiatru/psiholog, nu inseamna ca esti nebun sau mai stiu eu ce alte bazaconii. Dar pana atunci, poti incerca acasa sa iti ocupi mintea cu ceva ce o stimuleaza. Spre exemplu citeste o carte, sau scrie ceea ce iti trece prin minte, incearca sa vorbesti mai mult cu oamenii din jurul tau si daca poti, sa petreci cat mai mult timp impreuna cu parintii tai.

| Alex_Todea_1993 a răspuns:

Inainte sa adormi incearca sa te gandesti la ceva ce iti place sau ti-ar place sa faci. Ignora problemele familiale, si creaza-ti propriul drum si propria lista de prioritati in viata.