| Annnnnnne a întrebat:

Inca nu mi-a venit prima menstruatie dar de 20 de zile am simptome : dureri de cap, abdominale, ma enervez repede, ma doare spatele.
Am fost la doctor si am facut un test sa vad daca nu am infectii si nu am.
Acuma de sambata-duminica ma cam dor ovarele, o sa-mi vie menstruatia incurand?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Intr-adevar, simptomele tale pot fi si in cadrul unui sindrom premenstrual, dar nu numai. Ar fi bine sa mergi la medicul de familie pentru un examen clinic si cateva analize.
http://www.i-medic.ro/boli/sindromul-premenstrual-sau-pms

mariana
| mariana a răspuns:

Este posibil sa-ti vina ciclul menstrual cat de curand, simptomele pe care le ai, sunt specifice.
Tu, ai si spus ca ai fost la medic si nu a constatat nici o problema, atunci nu ai de ca sa-ti faci griji pentru ca, nu esti bolnava.
Sa stii ca prima data cand iti vine ciclul, exista o perioada in care organismul da semne ca, se pregateste pentru aceasta stare noua pe care o are de infruntat.
Nu ai scris varsta pe care o ai, insa sunt fete la care menstruatia vine mai repede, chiar incepand de la varsta de 9 ani, iar la altele poate sa se temporizeze pana pe la 15-16 ani, depinde de cat de dezvoltata este persoana in cauza.
Cred ca este bine sa discuti si cu mama ta si sigur ea va sti cum sa te sfatuiasca si sa te pregateasca pentru ca acest eveniment din viata ta sa nu fie un soc.
Un gand bun si multa sanatate.

| Annnnnnne explică (pentru mariana):

Multumesc oare in maxim 30 voi avea?

| mariana a răspuns (pentru Annnnnnne):

Nu stiu ce sa-ti spun, este important sa fii pregatita atunci cand iti vine ciclul, pentru a nu te pata si pentru a te proteja sa nu te obosesti prea mult.
Nu trebuie sa fii nelinistita, asa cum ti-am scris deja, nu ai motive. Nici in prezent nu ai scris ce varsta ai, este importanta varsta, daca ai deja peste 15 ani, este bine sa mergi la o consultatie la medicul ginecolog pentru a te sfatui daca este necesar sa primesti ceva tratament pentru a pregati organismul pentru aceasta noua etapa din viata ta.
Un bun sfarsit de saptamana si multa sanatate.