| Jsheje a întrebat:

Bună TPU, întrebare pentru fete. Am 12 ani si azi mi-a venit pentru prima data. M-am gândit sa cumpăr absorbante de la always dar nu prea știu care pentru ca sunt mai multe feluri de ex platinum, ultra, sensitive etc. Nu prea înțeleg care și cum adică care e diferența dintre modele astea? Adică ultra e mai gros ca celelalte, sensitive absoarbe mai bine sau cum? Care e diferența?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| adelina29 a răspuns:

Pe scurt, nu e foarte important ce model alegi, doar să fii atentă la mărime, sunt 3. Îți recomand să îți iei mărimea 1, mai ales dacă ești mai slăbuță. Eu am 20 de ani și tot 1 folosesc pentru că o mărime mai mare e incredibil de incomod peste zi.
Legat de model, platinum sunt preferatele mele, sunt foarte subțiri și mult mai absorbante decât cele portocalii. Ultra sunt pentru noapte dar nu are rost să îți cumperi decât după ce experimentezi cu cele normale și vezi că ai nevoie de mai mult. La fel și cu sensitive, sunt cu mai puțin parfum și un alt material care scade din absorbție dar practice dacă ai vreo problemă acolo jos sau simți că te irită cele normale.
Oricum, încearcă și te hotărăști tu pe urmă care îți plac. Se schimbă în general la fiecare 4-8 ore. Baftă!

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Recomand Lebrisse sau Bella, sunt mult mai fine și confortabile. Always au un plastic super iritant. Pe ambalaj o să vezi ceva bulinuțe, cu cât sunt mai multe pline, cu atât e mai mare puterea de absorbție. tu fiind la început ai nevoie de ceva de intensitate mică că mă îndoiesc că o să-ți curgă prea mult

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Incearca always sensitive daca menstruatia ta nu este foarte abundenta sau poti sa folosesti in ultimele zile. Always ultra normal e cel mai ok daca menstruatia nu e foarte abundenta, cumva intre. Cele sensitive sunt mai fine iar cele ultra absorb mai mult. Cele ultra super sunt mai lungi si poti sa le folosesti daca ai menstruatia foarte abundenta si poti sa te patezi, desi eu cred ca se vede foarte urat prin pantaloni fiind mult mai lungi si nici nu cred ca protejeaza prea bine. Dar pana nu incerci nu o sa iti dai seama care absorbante sunt mai bune pentru tine. Atunci cand le cumperi, are fiecare pe ambalaj in stanga jos, picaturile. Alegi in functie de cat de abundenta este menstruatia ta.

| WhiteLife a răspuns:

Nu e prea relevant, ce conteaza e sa stii ca cele de noapte sunt mai mari, cele de zi sunt marimea standard, sa zic asa, iar cele zilnice sunt mult mai mici si subtiri, potrivite pentru scrugerile de inainte/dupa/intre menstruatii (scrugeri vaginale sau sfarsitul menstruatiei). Apoi, pe fiecare pachet sunt picaturi, in functie de abundenta (cu cat sunt mai multe picaturi, sunt mai eficiente, teoretic). Toate celelalte detalii tin de preferintele fiecareia si le poti lua la rand sa le incerci pana gasesti ceea ce ti se potriveste cel mai bine. Personal folosesc Biointimo (din DM) si sunt multumita.

| Hollyg a răspuns:

Buna! Nu prea le mai stiu nici eu, însă ce iti pot recomanda cu drag, sunt cele senzitive pachet mov. Desi sunt de zi, le poti folosi si noaptea, sunt comode si perfecte pentru pielea sensibilă. Eu una, nu le puteam purta pe cele parfumate. happy