| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU joi urmeaza sa imi fac analizele de sange, ultima data le-am facut acum 5-6 luni si au fost bune dar ce ma sperie pe mine acum este faptul ca imi sangereaza gingiile doar cand ma spal pe diniti parca mai rau ca inainte pentru ca si inainte imi sangerau.Si sunt extrem de speriata pentru ca am citit pe internet ca asta poate insemna leucemie.
Am discutat si cu doctorita mea de familie si ea nu pare in grijorata de simptomele pe care le am, si mi-a recomandat ceva pentru gingii, eu pe langa sangerarea gingiilor ma doare si putin in gat(parca am inceput sa racesc mai des) si nu stiu imi e frica de ce e mai rau cand o sa aflu rezultatul analizelor.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| zizi000 a răspuns:

Stai linistit/a, nu mai manca inghetata si foloseste Paradontax laughing Serios. nu te alarma, mai ales ca nici doctora ta nu e ingrijorata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sangerarile gingivale sunt semne de gingivita, una dintre cele mai intalnite probleme dentare

| ElenaSA a răspuns:

Da, se poate sa ai o sensibilitate a gingiilor. Acorda-le o ingrijire speciala, foloseste si apa de gura din cand in cand-cele de la plafar. Stai linistita pana la analize. Daca medicul este optimist, de ce sa te ingrijorezi? Poate este doar o imunitate scazuta.

| Vlach a răspuns:

Posibil sa ai un inceput de Paradontoza/Gingivita...chiar acum vad in stanga o reclama la paradontax laughing

| Annnonimm a răspuns:

Si ce ma mai sperie asa mult este faptul ca ma mi se pare ca racesc des ba ma am senzatie de jena in gat ba mi se pare si acum o saptamana sau doua am luat tagremin pentru racela la ovare si nu inteleg cum de acum am o senzatie de jena in gat (cum naiba poate fi vorba de o raceala acum cand eu am luat antibiotic acum ceva timp)
Sunt asa speriata pentru ca stau si citesc tot felul de prostii pe net si imi imaginez tot felul de chestii grave.Ma bucur ca medicul meu a fost fost ingrijorat la ceea ce i-am povestit.
Eu tind sa cred ca este vorba si de ipohondrie simt deja ca o iau razna pana vineri cand aflu rezultatele sad

| Annnonimm a răspuns:

Si imi aparuse in colturile gurii o iritatie rosie fara bube sau basicute doar ma jena usutura asa.Sa fie doar sistem imunitar prost?

| mariasweet123 a răspuns:

Îți curge sânge din gingie probabil fiindcă ori ai o carie ori ești sensibil.Și nu îți face grijii nu ți se poate întâmpla nimic sunt sigura ca ai văzut aceea publicitate în care cică s-ar putea sa Îți cada gingia dar nu e adevărat fiindcă și eu am avut aceasta problema dar după un scurt timp mi-a trecut.
BAFTA:*

| mariasweet123 a răspuns:

Îți curge sânge din gingie probabil fiindcă ori ai o carie ori ești sensibil.Și nu îți face grijii nu ți se poate întâmpla nimic sunt sigura ca ai văzut aceea publicitate în care cică s-ar putea sa Îți cada gingia dar nu se va intampla fiindcă și eu am avut aceasta problema dar după un scurt timp mi-a trecut.
BAFTA:*