| Tache_Dani_2000 a întrebat:

De ce uni oameni spun ca va fi rau dupa ce Romania va adopta euro,nu e tot acelasi lucru, lamuriti-ma si pe mine

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pai cum ar fi sa platesti o chirie de 500 de euro din 250 de euro? apoi preturile mult mai mari etc

| SkyPilot a răspuns:

O problema mare este ca un stat care a trecut la euro nu mai poate avea o politica monetara proprie. Spre exemplu, daca vrei sa stimulezi exporturile, faci ca moneda nationala sa scada in valoare.
Un lucru pe care l-am observat direct a fost ca in Olanda, dupa trecerea la euro totul s-a scumpit masiv. Am trecut prin Olanda la interval de un an si cresterile de preturi erau evidente.

| pufulescu a răspuns:

Este rea ideea pentru ca in practica toate preturile se vor alinia automat la cele din zona euro, dar nu si salariile! Diferenta de venituri va fi enorma, in zona euro venitul minim este in jur de 1000 de euro ca sa zic o medie, iar la romani undeva la 250 de euro.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Italia inainte avea lire sterline si de ani buni are euro. i-a bagat in pamant pe multi cand s-a schimbat moneda. imagineazati la o tara saraca ca Romania. vai de voi va fi

| AlexandruParaschiv98 a răspuns:

Pentru ca o sa fie urat ca trecuti la euro sa avem salariul mediu de 200 euro pe cand in alte tari este de 1200-1500.Vor rade toate natiunile de noi

| suntserios a răspuns (pentru AlexandruParaschiv98):

Si acum nu tot de 200 euro il aveam? lol. In UE oricum statisticile aste sunt in euro