Întrebare recomandată | wolfrep123 a întrebat:

M-a muscat un caine de picior da nu a ajuns la sange ma jupuit si de atunci tot imi fac griji

Se poate intampla ceva ar trebui sa imi fac griji?

Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DumiY a răspuns:

Buna!
Asa am patit si eu acum cam un an. M-a muscat un caine pechinez, nu am vrut sa merg la doctor dar am avut o problema si m-am dus si i-am aratat doctoritei. M-a trimis in alta parte la un specialist, el mi-a zis ca nu e nimic grav. Eu m-am speriat pentru ca s-a invinetit si era tare. Mi-am pus comprese cu apa rece si m-am dat cu o crema(nu mai stiu denumirea) si mi-a trecut.

Ar fi bine sa treci pe la medicul de familie totusi, poate nu e nimic grav, te va intreba ce rasa e cainele care te-am muscat, daca a fost sau nu vaccinat, daca are stapan etc.etc.

Pa,pa!

3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Du-te la infectioase sa-ti faca vaccinul antirabic!

| Aphrodytha a răspuns:

Muscaturile de caine sunt foarte periculoase deoarece sunt profunde si fac bucati tesuturile. Cu toate ca tu vezi ca pielea ta nu e foarte afectata, de fapt este. Du-te de urgenta la doctor.

| Numby a răspuns:

Dupa la doctor cel mai bine si dupa aia stii sigur ca nu ai nimic decat sa fie prea tarziu...