| mjforeverforever a întrebat:

Azi m-a muscat un caine d picior. n-a fost rau, n-am simtit mai nimic. insa acum cand m-am uitat am observat o vanataie cam d un centimetru. ar trebui sa-mi fac griji?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Bună,
Mușcătura de câine,de obicei,este foarte periculoasă. Chiar dacă este ceva mic și minor mergi la medic pentru că poți ajunge la paralizie(adică nu îți mai poți mișca piciorul).
Sănătatea ta e mai importantă ca toate. Du-te la medic și stai cu sufletul împăcat,intră în noul an sănătoasă,fără nici o îngrijorare sau nedumerire pe suflet.
Aici,fiecare avem o părere, dar un medic care a studiat medicina și poate a mai avut sute de cazuri îți poate da un sfat specializat, demn să te ajute și să facă ceva pentru tine. happy

Un an nou fericit!

| camryn a răspuns:

Nu e atat de grava muscatura propriu-zisa pe cat de seriose sunt urmarile a ceea ce poate transmite o plaga contaminata. Ar trebui sa mergi la spital si sa-ti faci un vaccin antintetanic (tetanousul provoaca paralizia muschilor si bacilul tetanic se transmite prin muscaturi, intepaturi, fracturi deschise, etc.); de asemenea, prin muscaturi se poate transmite si virusul rabiei.

| NomGol a răspuns:

Si eu am fost muscata si am vazut acelasi lucru si nu m-am dus la medic si n-am patit nimic dar daca vrei poate ar trebui sa mergica sa te asiguri:X

| TheNinthKoopa a răspuns:

Depinde... Daca au intrat putin mai adanc coltii, dezinfecteaza cu spirt si intreaba-i pe parinti sau pe un adult in orice caz daca ar fi cazul sa faci vaccin impotriva rabiei sau turbarii. Am auzit ca alea dor, dar daca te-a muscat putin mai adanc si daca e caine de pe strada, e bine sa te asiguri ca nu se intampla ceva.