| passenger a întrebat:

Buna TPU crying M-am apucat de jogging de vreo cateva saptamani si acum o saptamana am simtit ca si cum glezna ar fi scrantita... N-am bagat de seama si am continuat sa alerg, schiopatand, iar cand i-am spus tatei a spus ca e intindere de muschi. Am purtat glezniera si m-am dat cu Fastum Gel dar nimic sad Bineinteles, ca nu ma mai doare asa tare ca prima data, dar cand ma dau cu alifie ma doare rau, rau de tot crying Cand merg nu simt nimic, dar cand ma opresc si stau pur si simplu ma doare din nou. Piciorul (zona gleznei adica) este si umflat.
Ce sa fac? crying Poate sa fie ruptura de muschi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Sall. Muschi sau ligament intins. Eu merg pe ligament. Cu timpul se vindeca, dar greu. Cam intr-o luna doua. Pa!

| baru a răspuns:

Am uitat> Sa nu mai alergi. Pa!

| PanaDeIdei a răspuns:

Hey! cred ca este o entorsa, am avut si eu. trebuia sa te opresti cand ai simtit ca ti l-ai sclantit...dar acum, e cam tarziu. ce trebuie sa faci:

-tine piciorul intr-o galeata cu apa rece sau, cu gheata pe el
-da-ti cu diclofenack, lioton gel sau fastumgel (pentru. mine cel mai bun a fost diclofenack)
-nu forta piciorul! cateva zile nu mai face jogging
-fa niste exercitii de intarire a muschilor (de ex, ridica-te pe varfuri si apoi readu talpile pe sol)

sper ca te am ajutat happy

| ioannaxD a răspuns:

Ruptura de muschi sigur nu e pentru ca ai zis ca pe tine te doare glezna! du-te la doctor fa-ti o radigrafie si o sa iti spuna ce trebuie sa faciwinking! dar nu iti fa griji daca poti sa mergi nu l-ai rupt; p