| chiftelutacrocanta a întrebat:

Buna TPU m-am lasat de fumat de acum aproximativ 48 de ore si simt o pofta de tigara foarte mare.Stiu ca aceasta pofta de tigara e foamea de nicotina si stiu ca tigarile nu au gust si tot procesul fumatului este doar o reactie in lant numita adictie la nicotina, stiu ca fumatul nu relaxeaza si ca fumatorul are doar impresia ca se simte relaxat de la fumat pentru ca isi hraneste foamea provocata de insusi nicotina dar creierul meu este pur si simplu un generator de scuze, pur si simplu creierul meu incearca sa gaseasca scuze ca sa amane lasatul de fumat pentru altadata.Nu vreau sa fumez si as vrea sa imi spuneti ce as putea face sa imi potolesc creierul sa nu mai gaseasca atatea scuze? Vad viata ca pe un non sens fara tigari si nu mai vreau sa vad viata asa.Ce sa fac? Daca astept sa-mi treaca dependenta de nicotina, si daca imi va trece dependenta de nicotina, viata mea va mai avea sens?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca nu fumezi doar de doua zile nu inseamna ca te-ai lasat de fumat. Sa ma anunti cand te iei iar. Pana marti esti cu tigara in gură.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nu umbla cu prostii ca nu-l lasi, cand te apuci iar maine sau poimaine bagi in tine ca locomotiva sa recuperezi pauza.

| CezaraEM a răspuns:

Foarte bine ca ai reusit sa te lasi! E un pas URIAS pentru un fumator inrait!
Cel mai indicat ar fi sa nu te ma gandesti la tigari, sa iti gasesti alta preocupare atunci cand ai pofta de tigari! Fa altceva... poti incerca cu tigara electronica, dar nu stiu cat de eficenta este...
Bafta!

| richardetcc a răspuns:

Ca să te lași de fumat, fă ca mine.

Cand ți-e "poftă" de țigări, ia ceva dulce. Fumul de țigară conține o mulțime de substanțe iuți. Iar tu trebuie sa faci invers. Ia ceva dulce. Spune-mi peste 1 saptămană dacă merge. De fiecare dată cand ți-e "poftă" de țigări ia ceva dulce. Succes și bravo că te-ai lasat de fumat.

| Lara1223 a răspuns:

Pentru a te lasa de fumat nu ar trebui sa te stresezi, la stres majoritatea oamenilor fumeaza (doar fumatorii fumeaza la stres)
Incearca sa iti petreci timpul distrandu.te cu prieteni astfel poate nevoia de a fuma va disparea.
Poti manca mai mai multe dulciuri, poate asa iti poti potoli nevoaia de a fuma

| MarianLS9 a răspuns:

Mănâncă un fruct când ai o poftă mare de țigări şi dacă nu merge ieşi afară şi fă mişcare!