| AnaMaria8187171 a întrebat:

Buna, TPU! M-am regăsit de multe ori simțindu-mă amețită, să-mi amortească întreg corpul, urmat de un val de căldură în întreg corpul, țiuit in urechi, stare de vomă/diaree și să mi se taie vederea. Am luat-o in considerare drept fiind ceva emoțional (trecând prin asta destul de des în clasă), dar mi s-a întâmplat și înainte cu câteva minute de analize, când mi-am dat o serie de găuri în urechi și azi pe neașteptate când schimbam bandajul tatălui meu, ceea ce a fost pe neașteptate. Știe cineva cum pot evita aceste lucruri sau cel puțin să le reduc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Mergi la medicul de familie, nu e ok sa ai astfel de stari periodic.

| Caro34 a răspuns:

Bună! După ceea de ai descris poate fi vorba despre o tensiune mică însă mi-ar fi de folos și niște analize complete plus tiroida! Un sumar de urină e la fel de OK! În funcție de analize vedem ce este de făcut mai departe. Până atunci: multe lichide, odihnă, sport și mâncare sănătoasă! Numai bine!

| ionelaalina a răspuns:

Încearcă un set de analize medicale, ulterior dacă sunt modificări consultă un medic pentru investigații mai amănunțite. Medicul de familie îți poate oferi o trimitere cu analizele de bază, iar ca să scutești niște bani cu acea trimitere mergi la începutul lunii, eu știu că atunci se alocă fonduri, într-o clinică ce oferă analize decontate de CAS - casa de sănătate - și în maxim 4-5 zile lucrătoare ar trebui să ai rezultatul. E greu să-și dea cineva cu părerea deoarece pot fi multe cauze. Sănătate îți doresc! ♡