| thunder11 a întrebat:

Buna TPU, ma confrunt cu o problema de ceva timp, inainte faceam box si mancam foarte sanatos si ma simteam foarte bine si nu oboseam prea des dar de cand m-am mutat in Anglia nu am chef de nimic, m-am si lasat de box si am inceput sa am o dependenta de dulciuri, adica nu ma pot opri din mancat dulciuri si ma simt mereu obosit, fara niciun chef de viata si eu nu vreau asta, vreau sa ma reapuc de vechile obiceiuri pe care le aveam in Romania, ce pot sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Caro34 a răspuns:

Mergi la plimbare si ia cu tine niste mere, pere si alte fructe pe care le poti lua de la pietele de tarani (am auzit ca sunt o data pe saptamana!) alaturi de apa sau ceaiuri si nu sta in casa fiindca acasa suntem mereu atrasi de: frigider, dulciuri, cipsuri, sucuri care toate au zahar sau inlocuitori ai zaharului. Gaseste-ti ceva de facut in asa fel incat sa fii mereu ocupat si afara in aer curat! In Anglia suntem in strainatate si asta e primul "simptom" ca suntem altfel si mancarea de acolo e altfel, oamenii altfel, lichidele altfel, deci totul e altfel! Numai bine!

| NisipLaMare a răspuns (pentru Caro34):

Mai mult decat altfel, totul supra-procesat cu multe zaharuri si agenti extra de unde rezulta obezitatea.

| Caro34 a răspuns (pentru NisipLaMare):

Strainatatea e plina de: obezitate, AVC, hipertensiuni arteriale, cancere etc. Teribil! Multa sanatate!

| thunder11 explică (pentru Caro34):

Da, ai dreptate aici se mananca foarte multa mancare nesanatoasa si cu mult ulei si mai ales ca eu traiesc intr o familie care consuma foarte mult zahar e foarte greu sa te abtii dar o sa fac fata

| Caro34 a răspuns (pentru thunder11):

Zaharurile sunt și ele sănătoase, dar în cantități reduse. Folosește ulei de măsline și miere mai multă! Există, insă în țară, cremă de roscove și se spune ca o putem folosi în loc de ciocolată! Numai bine!

7 răspunsuri:
| NisipLaMare a răspuns:

Salut,
Daca luai vitamine sau alte pastile /steroizi etc... ca sa fii in forma acesta este unul din efectele secundare.

| NisipLaMare a răspuns:

Atunci te-ai lenevit. Apuc-te de un sport cu tot cu fara chef de viata vine de la sine.
I-ati portia de zahar din miere de albine este mai sanatos decat dulciurile.
Creierul tau are nevoie de mult zahar pentru ca el consuma si inainte cand făceai sport numai ca nu iti dadeai seama.Zaharul se gaseste aproape in orice produs in magazine.Sigur il consumai fara sa iti dai seama.Sanatate