| Andrei200300 a întrebat:

Salut,de vreo 4 ani de zile,mă confrunt cu respirație grea, sa explic: nu pot respira pe nas pentru că am polipi și respir pe gură, și îmi vine mereu să casc ca sa simt că respir bine, acum un an jumate am fost și am făcut raza la plămâni plus un test de astm, plămânii erau buni, dar mi-a zis că am inceput de astm și mi au dat câteva pastile, pe lângă am făcut și niște analize.acum 3 luni mi s-a zis in urma unei ecografii la stomac că am bila leneșă și colesterol mărit.am făcut analiza pentru glanda tiroida, a ieșit foarte buna, am făcut hemoglobina, și aia foarte buna, sunt foarte stresat de vreo 6 luni, vreau sa zic că de vreo 3 săptămâni mă panichez și mă gândesc să nu am ceva la plămâni,și respir foarte greu și am atacuri de panica,îmi bate inima rapid și amețesc timp de vreo jumate de ora o ora,iar după ce mănânc am stări de amețeală,dar nu mereu,sincer,seara in general după ce mănânc simt că mă ia amețeală,iar seara când mă bag in pat îmi vin in cap tot fel de gânduri proaste și rele și mă panichez deodată și caut pe net tot felul de boli și mă ia o stare nașpa,fac atac de panică,acum sunt la muncă în străinătate în Franța,la vară vreau să mă operez de polipi sa vad cum va fi,eu vin in iunie în Romania, dar până atunci aș vrea să știu, oare ce as putea avea? sa fie totul în capul meu? sau chiar sa am ceva anume? vreau sa spun că starea asta nu îmi întrerupe activitatea zilnică, când sunt la muncă uit de chestiile astea și mă simt bine, cum ajung acasă și mă bag in pat mă iau toate chestiile, oare ce sa fie? la inimă știu că nu am nimic pentru că am făcut fotbal și făceam EKG din luna in luna, momentan lucrez 9 ore pe zi, am sunat un doctor în Romania și mi-a zis că sunt ipohondru și din cauza că sunt și stresat am toate chestiile astea, pentru că în decembrie am făcut analize și ecografii și nu a ieșit nimic, și nu mă simțeam așa nașpa, doar respiram pe gura pentru că pe nas nu pot, însă din februarie am simptomele de mai sus, vreau un răspuns, ofer fundiță

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"de vreo 4 ani de zile, mă confrunt cu respirație grea...am sunat un doctor în Romania și mi-a zis că..."

probabil ți-a inchis și e normal să fie așa. DU-TE la medic!

| Andrei200300 explică (pentru sierra1):

Pai am zis că am sunat acum din Franța că nu am unde sa merg aici, dar am zis că am fost la doctor și am făcut raza la plamani și test de astm și mi-a zis că am doar un început de astm,

| sierra1 a răspuns (pentru Andrei200300):

Dacă ai stat 4 ani, mai stai o zi-două și MERGI la (alt) medic dacă te interesează persoana ta!

| Andrei200300 explică (pentru sierra1):

Nu înțelegi? eu am vrut un sfat ce as putea avea, am fost la 2 doctori diferiți și amândoi mi-au zis la fel, eu as vrea un sfat până în vară, că în vară voi merge la doctor acum nu am unde

| sierra1 a răspuns (pentru Andrei200300):

DU-TE la alt doctor, nimeni normal la cap nu-ți face consultații online. Acum ințelegi?

| Andrei200300 explică (pentru sierra1):

Ești puțin deplasat, eu nu am cerut consultație online, am vrut doar un sfat, nu mai răspunde și vezi ți de a-le tale

| sierra1 a răspuns (pentru Andrei200300):

"Andrei200300:
nu pot respira pe nas
îmi vine mereu să casc
am inceput de astm
am bila leneșă
colesterol mărit
am atacuri de panica
îmi bate inima rapid
amețesc timp de vreo jumate de ora o ora
am stări de amețeală
fac atac
un doctor în Romania și mi-a zis că sunt ipohondru"

tu BĂ, îmi spui mie "Ești puțin deplasat"? Ia uită-te in oglindă dacă știi ce-i aia!

| Andrei200300 explică (pentru sierra1):

Bine,sunt eu deplasat dar tu ești prost, nu înțelegi mă prostule că eu am cerut un sfat de ce as putea avea nu am cerut să mi rezolv problema pe net

| sierra1 a răspuns (pentru Andrei200300):

"Andrei200300 : Bine, sunt eu deplasat dar tu ești prost"

BĂ, tu mă confunzi cu mă-ta! (vezi și cratima?)

| Andrei200300 explică (pentru sierra1):

Fratele meu, se vede câtă educație ai in tine, te am pus eu sa mi răspunzi? du te n pu..la mea de piz.dd.a da mi instaul tau și vorbim acolo

| sierra1 a răspuns (pentru Andrei200300):

Rog antenționați drastic userul pentru limbajul violent și mitocănie!

| MonsterBiker a răspuns:

Ar putea să fie schizofrenie, așa am fost diagnosticat și eu, mergeam ca beat pe stradă, uneori aveam stări psihotice în care nu acceptam să se uite cineva la mine, aveam ore cu tensiune așa de scăzute de nu puteam să stau pe picioare, leșinam. Practic toate organele mele interne au fost dereglate, posibil infecții, stres, situația socială, etc. Schizofrenia are zeci de mii de variante.
La mine am observat că mecanismul somnului a fost ajutat de medicamentul Uniqet 400 mg pe care mi l-a prescris medicul psihiatru, după alte 3 tratamente eșuate.

| V7c9jjo0 a răspuns:

Ziceai ca ai polipi.Sa stii ca si eu am avut pana la 4 ani, cand m-am operat.Dar tot am ramas cu sechele, mi se infunda nasul destul de repede, mai respir si pe gura, am cam multe sangerari nazale.Bine,poate am ramas cu o rinita alergica.Stresat? Si eu.Ma stresez usor,sunt anxioasa, la capitolul asta, poti cauta pe net exercitii care te calmeaza, e plin de ele, sau daca vrei te poti duce la un psiholog.Stresul afecteaza foarte mult, poate din cauza asta, simpomatologia ta s-a agravat. Ipohondru? Eu sunt obsedata de igiena, am peste 30 de fobi si niciun doctor nu mi-a spus asta:ca cica sunt ipohondra, si mie mi-e frica de mor de unele boli, dar incerc sa ma calmez cu exercitiile de care ti-am zis.Eu la 2 ani mi-am spart capul, si de atunci am episoade lipotimice(lesinuri)cate 2 pe an.Am fost la toti doctorii,eu crezand ca am epilepsie dar nu am nimic,sunt pur si simplu hipersensibila,aceste simptome pot fi provocate si de la emotii puternice,dar si de la obsesii,poate fi genetic, cognitiv, nu te mai gandi atat. Daca zici ca nu ai nimic, te incurajezi, poate o sa fie mai bine.Eu zic ca te stresezi degeaba.Asteapta sa vezi cum o sa iasa interventia. Daca ceva se agraveaza trebuie sa faci investigatii.Mult noroc cu operatia! Si eu am trecut prin asta, cum am zis!

| Andrei200300 explică (pentru V7c9jjo0):

Și eu am fost operat de polipi când eram mic doar că mi s au întors, poți vorbi puțin prin email? sau undeva? vreau să ma descarc cuiva