| vali_1241 a întrebat:

Sunt operata de glanda tiroida (total scoasa) in anul 2004 si ma simt bine. Acum sunt insarcinata in luna a 6 si as vrea sa stiu daca trebuie marita doza de eurotirox (iau doza de 100 in fiecare dimineata). Pana sa raman insarcinata am facut analiza de tsh si a fost in limite normale. Astept raspunsul Dvs si va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Endocrinologul trebuie sa-ti spuna.

Abh
| Abh a răspuns:

Medicul endocrinolog in colaborare cu cel ginecolog care iti urmareste sarcina decid daca doza ta de hormoni ramane aceeasi sau trebuie marita. Multa sanatate!

| alessia5158 a răspuns:

Vali,
Ai responsabilitatea unei vieti care creste in tine! NU ai voie sa fii iresponsabila! Trebuie sa intelegi ca o parere neavizata, alta decat cea de la medicul care-ti monitorizeaza evolutia sarcinii in conditiile specifice situatiei tale, pot DAUNA copilului!
In consecinta, pentru orice problema legata de tratamentul hormonal in perioada sarcinii adreseaza-te NUMAI medicului endocrinolog care are fisa ta si care te-a tratat si pana acum!

| Marinnnnnna a răspuns:

Buna ziua! Am fost in aceeasi situatie si eu am marit doza la 150 timp de 12 luni.Chiar a functionat.Multa sanatate!

| marian68 a răspuns:

Daca glanda tiroida este scoasa, asta inseamna ca nu mai are cine sa secrete acei hormoni pe cara in mod normal i-ar fi secretat glanda tiroida.Doza de eutirox o poate stabili doar un doctor endocrinolog in baza unor analize.