| OrangeWind a întrebat:

Am 14 ani.Va rog eu mult ajutati-ma si pe mine cu un sfat.Am o mare problema care imi ruineaza pur si simplu viata.De cand ma stiu transpir excesiv.Am hiperhidroza si transpir in palme chiar si iarna asa ca mereu trebuie sa scriu cu un servetel sub mana pentru ca altfel se insira cerneala sau pixul. Unii oameni cand dau mana cu mine si am palmele transpirate se retrag si spun "Yaics" si mie mai ca imi vine sa plang.Imi este foarte greu.Am fost la medicul de familie si mi-a spus ca nu are ce sa imi faca, fiecare om transpira undeva excesiv. unii in frunte altii la gat etc. Iar recent am inceput sa transpir excesiv si la subrat.Ma spal de o gramada de ori pe zi la subrat si dau cu o gramada de deodorant si deja cand ajung la scoala am senzatia ca incep sa miros.Asa ca aleg sa stau departe de lume.Cand vine cineva la mine si ma intreaba de ce sunt trista sau ma saluta eu ma retrag cat mai departe sau plec.Imi este groaza ca cineva sa ma simta ca miros.Azi o colega mi-a spus ca miros frumos dar mie mi se parea ca miros a transpiratie. Poate ca e si o problema psihica la mine.ca tot contez pe faptul ca miros.si poate mi se pare.Si poate fi si din cauza stresului.de obicei sunt stresata. Oricum m-am saturat sa nu pot sa iau pe cineva in brate sau sa vorbesc cu cineva aproape de teama asta.Imi este groaza, in fiecare zi imi schimb bluzele de nu mai am cu ce sa ma imbrac.Stiti vreun remediu naturist ceva? Sa ma dau la subrat sau pe palme? Ori viata mea e ruinata. cele mai bune prietene ale mele imi stiu situatia si mi-au spus ca inteleg dar restul? Oamenii sunt rai si judeca si nu as vrea sa mi se duca vestea ca sunt o nespalata cand eu ma spal toata ziua incercand sa nu mai transpir.Am incercat si metoda cu dusuri reci si dusuri calde ca am auzit ca e un remediu dar tot nu merge.acum mi-a luat mama o crema si o voi incerca. dar tot nu am sperante.Ma puteti ajuta cu niste sfaturi va rog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
10 răspunsuri:
| matraguna1 a răspuns:

Mergi la medic

| stefan_4644 a răspuns:

Buna si tie si lyei, care am inteles ca are aceeasi problema. Ceai de salvie.Beti zilnic si de 3 ori/saptamana va si spalati cu el pe zonele care transpira cel mai abundent.(cand va spalati cu el sa il faceti mai concentrat). Eu am aceeasi problema diferenta ar fi ca sunt baiat.Vara transpir incontinuu dar nu miros ...nici nu ai cum daca esti spalat si dat cu orice stick spray nu ai cum sa mirosi. O sa credeti ca sunt nebun dar eu nu am apelat la aceasta metoda pentru. ca am ajuns sa nu mai imi pese.Am stat ani de zile sa ma stresez...plecam de la terase, ziceam ca a sarit apa de la robinet pe mine pe bune happy toate tampeniile pana m-am gandit ca nu am de ce sa-mi fie rusine asta este organismul meu, atat timp cat stiu ca sunt curat ma simt bine in pielea mea. Dupa ce am trecut de etapa psihica am auzit de la f multi oameni care au avut aceeasi problema de solutia asta care ar da roade.Nu strica sa incercati dar un singur lucru va spun, sunt si student la medicina.Nu cumva sa faceti vreo operatie tampita pe viitor sa blocati glandele sudoripare.Prin transpiratie elimini toxine, de acolo apare si mirosul urat deci nu trebuie blocata complet pentru. ca puteti sa ajungeti la alte afectiuni care chiar v-ar schimba viata in rau.Numai bine.

| Lya a răspuns:

Si eu am aceiasi problema, urma sa pun intrebareabig grin
ajutatine!

| regyheyhesyes a răspuns:

Incearca sa te imbraci cu bluzite care au imprimeuri. dungi, buline si altele. Incearca tricouri sau bluze care sa aiba manecile mai largi in zona axilei...sterge-te cu servetele in fiecare pauza si te dai si cu deodorant (iti iei unul mic pe care il poti purta in buzunar).
Incearca sa porti alb, nu prea se observa transpiratia. poarta bumbac si renunta sa hainele sintetice (nu se prea vede transpiratie pentru ca nu o absorb, dar te fac sa transpiri mai mult). Incearca sa stropesti cu putina apa hainele sa vezi pe care se cunoaste si pe care nu.
Pentru palme incearca pudra... absoarbe transpiratia.

| OrangeWind explică:

O crema de la vichythinking

| RonaRona a răspuns:

Am auzit că zeama de lămâie mai oprește transpirația, chiar 3 săptămâni. Nu știu dacă este adevărat, dar sper că da! Ai grijă însă, ca atunci când te stropești cu zeamă de lămâie, pielea ta să nu fie iritată. În orice caz, bafta!

| answers4you a răspuns:

Hey, si eu am avut aceasta problema, insa doar la axile. Numai eu stiu cat am suferit din cauza hiperhidrozei. Mi-am facut analizele si mi-au zis ca sunt sanatoasa tun, k nu am nimic. Anyway, mie mi-a trecut doar cu deodorantul maxim, care se comanda de pe site-ul www.bluebridge.ro si e fabricat in America. Crede-ma k n-ai sa mai transpiri nici o picatura. Nu ii fac reclama, chiar este un produs-minune. Daca te uiti pe forumuri, este plin de persoane care il folosesc si sunt foarte multumite de el. Si da, cauza principala a hiperhidrozei este stresul, gandul acela:,,vai, sper sa nu mai transpir si de data asta si cu cat te ingrijorezi mai mult, cu atat transpiri mai mult. Asa ca, TRY TO RELAX! Eu ti-am dat o solutie. acum este treaba ta daca vrei s-o accepti sau nu. Si eu am auzit de diferite,, leacuri'' care ar ajuta la transpiratia excesiva insa ma indoiesc k sunt la fel de eficiente ca,, maxim''. Cu toate acestea, ar fi bine sa faci o vizita si la medic. Poate k transpiratia ta este cauzata de ceva nereguli din interior.

| imariusika a răspuns (pentru answers4you):

Si eu am avut problema asta toata viata mea. si mult timp am cautat un tratament impotriva transpiratiei excesive.
Practic, ca sa intelegi exact cum statea situatia, dimineata sau seara dupa ce faceam dus, ma stergeam evident cu prosopul, iar pana sa imi pun tricoul pe mine, deja aveam bule de transpiratie la axila. Pur si simplu aceasta problema iti ruineaza incederea de sine, de extrem de multe ori am fost pus in situatii jenante, sa imi tin mainile fix pe langa corp cand eram in public, sa nu pot sa fiu in largul meu sau sa ma distrez cand ieseam cu prietenii pentru ca tot ce ma gandeam era cum sa fac sa nu ridic mainile si sa mi se vada petele de la sub brat. Era absolut stresant si pur si simplu era un cosmar care devenise o obsesie. Bineinteles ca am incercat tot felul de antiperspirante din magazine, de la cele mai ieftine pana la cele mai scumpe si nimic, nu ma ajutau decat impotriva mirosului de transpiratie si nimic mai mult. Cred ca am intercat toate antiperspirantele posibile gasite in magazinele noastre si nu numai. Dar nimic.

Pana la urma am inceput sa caut pe net produse "profesionale" sa spun asa antitranspiratie. Am gasit mai multe solutii, insa m-am oprit la una, si anume Odaban Antiperspirant, datorita pretului bun si a duratie de folosire de 6 pana la 12 luni.

L-am cumparat de pe http://www.antitranspiratie.ro si s-a dovedit a fi alegerea perfecta. De ce? Pentru ca pur si simplu problema mea de o viata s-a incheiat. Este absolut incredibil!

Ideea e ca trebuie sa respecti foarte bine instructiunile de folosire pentru o functionare perfecta. Trebuie sa te dai doar seara inainte de culcare, dupa care a doua zi nu te mai dai cu nimic, sau poate doar un spray deodorant normal (nu antiperspirant). Te dai in fiecare seara timp de o saptamana, dupa care te dai cam de 2 ori pe saptamana, iar apoi doar la nevoie. Cunosc o persoana care si-a facut chiar si operatie la subrat sa scape de transpiratie si transpira la fel ca inainte, iar dupe ce s-a dat cu Odaban Antiperspirant nu mai are nicio problema.

Deci iti recomand cu cea mai mare caldura acest Antiperspirant Odaban ca si remediu contra transpiratiei abundente la subrat sau chiar si in alte zone ale corpului, pentru ca pur si simplu te scapa de transpiratia la subrat si nu numai.

Sper sa fi fost de ajutor si iti doresc "uscare" usoara :)

| BiencutzaDragutza a răspuns:

Pai incearca sa nu te mai gandesti la asta ci gandeste-te la ceva pasnic presum o campie de flori sau o padure vara

| zuzulici14 a răspuns:

Pai cum se numeste crema? si eu anul trecut am avut aceiasi problema, imi venea sa mor, dar mi-a luat mama o crema... da numai stiu cum se numestethinking Si mi-a trecut de la crema, numai fii asa stresata! Eu transpir si acum tare daca ma stresez. Un doctor mi-a zis ca e mai bine sa nu fiu stresata si sa gandesc optimist si sa ma simt bine asa cum sunt, si ce sa vezi, cu crema cu care m-am dat, cu metoda dusurilui rece-cald si cu gandire pozitiva mi-am revenit la normalhee heePoate o sa-ti treacawinking