| Didxy a întrebat:

Ma puteti ajuta cu niste sfaturi legate de cresterea in inaltime. Am 19 ani, si 1.68. As vrea sa stiu daca mai pot creste macar 5 cm. Am inteles ca inotul e bun, voi ce spunetii? Niste sfaturi va rog! Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| slayer09 a răspuns:

Daca vrei sa cresti, acum depinde si de gena, trebuie sa iti intretii oasele, asimiland calciu si magneziu in ele. Deci bea lapte, mananca branza, oua, cascaval si fructe. Iar ca sport iti recomand tractiuni la bara sau macar sa stai atarnat pe bara ceva timp tongue

| Nicu20005 a răspuns:

happy Inaltimea nu poti sa tii-o modelezi asa cum vrei tu, depinde de genele tale, de exemplu eu am 13 ani si am 1.85 metrihappy ce as vrea si eu sa fiu mai scund dar nu se poate, sunt mai inalt ca toti profesorii, profesoarele si copii din scoala mea.La varsta la care o ai nu cred ca mai o sa cresti deoarece in perioada asta 18-20 ani se opreste cresterea in inaltime.Sau daca esti destul de ehh cum sa zic "obsedata dupa inaltime" du-te in Japonia si iti baga aia 20 tije de otel in fiecare picior il fac bucatele mici si dupa el se sudeaza la loc si e cu 3 cm mai mare... si costa cateva zeci de mii de euro