| Gilca_Georginel_1990 a întrebat:

Salut tpu.Am si eu o intrebare.Am 1.68 inaltime si 65 kg as vrea sa stiu daca ma puteti ajuta cu un sfat, ce "pastile " pot lua pentru dezvoltarea masei musculare sau daca exista asa ceva.

7 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

In primul rand ce antrenament si ce alimentatie ai. Cate fripturi mananci pe zi?

| danbnz a răspuns:

Exista dar nu-ti recomand.
Fa-o si tu in stil clasic, du-te la o sala de forta si trage de fiare.

| Cosmin86 a răspuns (pentru danbnz):

De cand se pun muschii doar cu exercitii?

| danbnz a răspuns (pentru Cosmin86):

In afara de operatie estetica ce metoda stii tu?

| Cosmin86 a răspuns (pentru danbnz):

Antrenament + alimentatie. Fara 1.5 - 2 grame de proteina/kg-corp zilnic, nu prea cresti, oricat tragi tu de fiare.

La antrenament tu produci microrupturi de fibre care se refac in perioada de odihna si ATUNCI cresc. Cu ce crezi ca se refac? Cu proteine.

Arnold manca 3-4 kg de carne pe zi (+multe altele). Cam la fel mananca atletii de forta.

| cristiww a răspuns:

Lasa "pastilele". Mergi la sala, mananca suficient, antreneaza-te corect, recupereaza-te. Dar mai intai documenteaza-te!

| PaulStudio a răspuns:

Salut,
Pentru documentatia ta, da exista destule pastile, injectii, prafuri care iti cresc nivelul de testosteron si o sa creasca si masa musculara mai rapid si poarta numele de STEROIZI pe care NU-i Recomand punct.

Formula naturala e simpla, te duci la sala si ridici in mai multe serii de exercitii maxima greutate de o poti ridica cu forma corecta, iti antrenezi toatr grupele de muschi, si mananci mai mult (2000-3000 kcal /zi) bogat in proteine si carbohodrati compusi (orez, paste, cartofi etc)
Si ce mai poti face ca un boost sa iti iei proteine praf, ceea mai buna este ceea de la Gold Whey Protein si dupa antrenament bagi dinaia sa absoarba rapid muschii proteina.