| JustForFewSeconds a întrebat:

Mai nou sunt studenta si am auzit despre "asigurare de sanatate pentru studenti", e aceeasi cu faimosul card de sanatate (pe care nu il am fiindca nu l-am primit)? Daca nu, ce trebuie sa fac... si daca da, cum pot sa imi fac cardul de sanatate pentru ca in octombrie incep facultatea si nu ma mai pot ocupa de aceasta problema.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Studentii sunt asigurati de sanatate prin efectul legii.
Pentru a obtine acum cardul de sanatate va trebui sa depui o cerere la Casa de Asigurari de Sanatate din judetul tau, ai nevoie de cartea de identitate si adeverinta de la facultate.

1 răspuns:
| Mayhem666 a răspuns:

Cardul de asigurare de sanatate pentru studenti nu il primesti, trebuie sa ti-l procuri de la o casa de asigurari de sanatate. Iti trebuie buletinul, si cred ca iti trebuie si vreo adeverinta, de la facultate, sau ceva de genul.