| anonim_4396 a întrebat:

Mama mea are carcei care o trezesc din somn din cauza durerii, vasele de sange de pe picioare au inceput sa devina vizibile iar ea sta foarte mult in picioare. crying

Ce este bine sa faca sa nu mai aibe carcei?

Fara raspunsuri stupide, va rog frumos!

Multumesc anticipat, funda cel mai folositor raspuns! :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlinnaAly a răspuns:

Buna! Poate aplica o crema hidratanta pentru picioare. Din ceea ce spui tu aici, mama ta are varice. Crema hidratanta poate doar sa ii micsoreze durerile, dar nu va trata si boala in sine. Trebuie sa mearga la medic, unde i se va prescrie un tratament in functie de cat de evolutia bolii. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Exista medicament Anticarcat-suplimente si vitamine.Isi poate face si un masaj usor la picioare.Din cand in cand la serviciu sa faca o pauza mica si sa stea jos.Am vazut candva intr-o emisiune niste exercitii care se pot face la seviciu.Sa mearga putin pe varfuri.

Răspuns utilizator avertizat
| Iuliaaaaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Carcelul este de fapt o crampa musculara datorata scaderii calciului si magneziului din organism. Cel mai frecvent li se intampla femeilor active dar si persoanelor stresate.

Pe moment, tot ce poti face e sa masezi zona si sa incerci sa-ti misti piciorul sau mana respectiva daca durerea iti permite

Ca sa nu mai apara pe viitor, cumpara-ti pastile de calciu si magneziu pentru a reface cantitatea pierduta din corp.

Daca preferi tratamentele naturiste, sfarama 4 coji de ou si amesteca-le cu zeama a 2 lamai. Lasa-le la macerat timp de 3 zile. Adauga miere dupa gust. 2 linguri din amestec iti aduc necesarul de calciu zilnic.

Daca iti apar carcei doar la picioare, schimba-ti incaltamintea cu una in care talpa piciorului nu aluneca in interiorul sandalei

Cand porti bocanci de ski care iti stranguleaza piciorul sau un elastic foarte strans la imbracaminte apare un carcel care nu trece repede. E foarte dureros si nu se datoreaza spasmelor musculare ci compresiei pe vasele de sange. De indata ce vei scapa din stransoare si circulatia sangelui se va relua, problema nu va mai exista.