| HubbaBubbaGirl a întrebat:

TPU!
Mi-am facut analizele si mi-a iesit glicemia mica. Simptomele le traiesc aproape in fiecare zi (ameteala, transpiratie fara efort fizic, tremur ) Care sunt cauzele (cauza) si ce as putea face sa ma "tratez"?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista numeroase cauze. Cea mai frecventa este o alimentatie defectuoasa si infometarea. daca nu asta este cauza, atunci poti suferi de o boala numita sindrom de ovare polichistice cu cresterea rezitentei periferice la insulina (iti trebuie confirmare ecografica ca ovarele tale sunt polichistice) si dozare de insulina. Un medic endocrinolog te va ajuta sa scapi de problema. Am avut-o si eu, de-abia ma taram la serviciu dimineata si aveam glicemii de 40-50, iar acum, dupa tratament, totul est ein regula

| RazvanDanc a răspuns:

Buna, din punctul meu de vedere consider ca este foarte important sa te adresezi unui medic care sa iti poata stabili diagnosticul si un tratament adecvat.
Cand simti ca esti ametita, mananca o bucata de ciocolata sau ceva dulce si vezi daca iti trece.

Sanatate!

| Trrranquila a răspuns:

Mănâncă o bucată de ciocolată sau orice e dulce, atunci când ţi-e rău şi mergi cât mai repede la medic pentru un diagnostic şi tratament.