| StefaniaM a întrebat:

Hey. Azi am fost la o plimbare cu bicicleta si, cand am devenit cam obosita, m-a luat o ameteala dupa care am vomitat ca ultimul om. Nu inteleg de ce. Am mai patit treaba asta acum ceva timp (~2 ani), tot dupa ce am depus mult efort fizic (tot pe bicicleta), dar credeam ca mi-a trecut. Anul asta am mers la baschet, daca ii sa merg undeva in oras merg pe jos, si sincer am crezut ca acum am o conditie fizica mai buna. Chiar anul asta la rezistenta n-am mai iesit pe ultimul loc, am fost pe undeva la jumatatea clasamentului happy si dupa m-am simtit foarte bine, nici vorba de vomitat/ stari de ameteala, desi am depus un efort mult mai mare fata de cel depus azi.

Din ce cauza sa fi vomitat? Sa-mi fii scazut rezistenta fizica fiindca in ultima vreme n-am prea iesit din casa? Hipoglicemie? Glicemia mea e cam crescuta, e exact sub limita maxima, deci nu stiu care sunt sansele. Am avut stomacul perfect gol cand s-a intamplat asta, dar data trecuta cand mi s-a facut rau mancasem bine inainte, deci nu cred ca de la lipsa de mancare a fost.

Idei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Matei502 a răspuns:

Parerea mea este ca, facand efort ti-ai fortat muschii abdominali ( gen febra ) si soarele foarte puternic fiind si foarte cald ti-a provocat o stare de greata. dar nu ceva anormal. nu te speria.Eu patesc lucrul acesta cand practic sport exagerat. Sper ca te-am ajutat!

2 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

În primul rând poate fi o reacție la mîncare sau o infecție transmisă de la altcineva
Foarte puțini probabil din cauza mișcării.
Dacă persistă fără motiv (mișcarea nu e motiv în mod obișnuit), mergi la medic.

| StefaniaM explică:

Saracii oameni sad. Nu mai pot dormi eu noaptea din cauza sortii de-a dreptul triste a lor. Iti mulțumesc mult ca ai sarit la concluzia ca eu as fi o persoana "indolenta", desi nu ma cunoști absolut deloc. Asta e, o sa ma las de scoala si o sa-mi petrec restul vietii carand saci pe șantier.