| UserDeBucuresti a întrebat:

E posibil sa slabesc, doar daca fac exercitii de slabit, si sa mananc mai putin de 1800 de calori? Adica 1300? Din cate stiu eu, e un deficit caloric... Si mda. Am exercitii de pe fitnnes buddy! (Si mai merg si 10000 de pasi pe jos in fiecare zi)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
9 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Poto sa slabesti fars miscare doar nu mai mananci carne untura grasime nimic paine

Ci doar legume la cuptor
Si bei apa de ls robinet

| Ilincoana a răspuns (pentru RxTx):

Raspunsurile eronate sper ca se penalizeaza rolling on the floor). Proteina este cel mai satios aliment si cel mai bun aliment de care poti depinde cand slabesti. Carbohidratii sunt sursa noastra principala de energie iar grasimile sunt si ele necesare, nu in doza mare, dar sunt.

| RxTx a răspuns (pentru Ilincoana):

Chimicale

| Violleta2022 a răspuns:

Poti mana si 1000 calori pe zi!
Mersul pe jos este pentru mosi si babe care nu pot alerga.
Pentru un om tanar este indicat sport inetns, ca sa arzi caloriile, adica sa alergi sau sa faci un sport.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fasole, soia, nuci, etc. diferenta intre proteina animala si cea vegetala fiind aminoacizii. Aparent tu esti cel care nu are nici o treaba...

| Jessica1235 a răspuns:

Da e posibil să slăbești așa, dar să nu scazi sub 1300 kcal fiindcă nu e recomandat.

| Ilincoana a răspuns:

Scaderea drastica a caloriilor duce la efecte temporare. Scaderea drastica a caloriilor intr-adevar, te ajuta sa slabesti, dar nu aduce beneficii indelungare. Mai pe scurt, ce ai dat jos cu usurinta infometandu-te, la fel de repede pui la loc. Poti slabi, dar nu o sa te poti mentine asa si vei fi si mai dezamagit cand vei vedea ca nu te tine. Poti cauta pe internet,, calorie calculator,, unde iti pui varsta, inaltimea si iti selectezi activitatea fizica pe care o faci. Din selectia ta, iti vor da ei exact cate calorii ai nevoie ca sa te mentii, ca sa slabesti 0. 25kg pe sapt si asa mai departe. Daca vrei sa slabesti, e mai important cum mananci decat exercitiile pe care le faci. Cantarul de bucatarie e necesar si familiarizarea cu nr de calorii al alimentelor e necesara si ea. Poti folosi,, myfitnesspal,, care iti estimeaza caloriile la ce mananci. Pro tip : uleiul si untul sunt lucruri marunte care parca nu conteaza, dar de obicei sunt exact alimentul care ne incurca toate treburile cand vrem sa slabim. Capul sus si distreaza- te slabind, nu te presa, nu te ingreuna singur, da-ti timp sa fii responsabil cu mancarea si exercitiile, e ok daca nu esti pus la punct cu ele din prima happy

| UserDeBucuresti explică (pentru Ilincoana):

Mersii mult de răspuns ❤

| krkran a răspuns:

Mi se pare mult prea putin 1300 de calorii.crede-ma am incercat si mi-am dat tot programul de mancat peste cap.nu asculta comentariul de jos, poti sa mananci orice vrei tu atata timp cat te incadrezi in caloriile pe zi. daca restrictionezi ce si cat de mult mananci o sa epuizezi la un moment dat.deci,te rog creste numarul de calorii si in termen lung o sa te simti mult mai bine.nu face aceeasi greseala pe care am facut-o si eu