| BobitaDePiper a întrebat:

Nu mi-a venit ciclul de o luna si ceva, si burta nu m-a durut doar putin mai demult, nu am avut nici un contact sexual! Pot ramane insarcinata? Am 11 ani si prima data ciclul mi-a venit prin februarie! Nu mai tin minte sa fii avut intarzieri in trecut!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă NU ţi-ai început viaţa sexuală, atunci NU ai cum să rămâi însărcinată!

NU ai ai motive de îngrijorare happy

Deoarece eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt NORMALE astfel de dereglări/întârzieri şi NU ai de ce să te îngrijorezi!

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Toate cele bune.

| BobitaDePiper explică (pentru bursuc001):

Am 11 ani

| BobitaDePiper explică (pentru bursuc001):

Cam prin februarie mi-a venit ciclul, anul acesta!

| BobitaDePiper explică (pentru bursuc001):

Dar nu vreau sa mers la ginecolog!

| BobitaDePiper explică (pentru bursuc001):

Pana acum mi-a venit regulat ( asa tin minte )... Daaar nu vreeuu sa meerg la ginecoloog crying

| bursuc001 a răspuns (pentru BobitaDePiper):

NU e nici o problemă, NU ai motive de îngrijorare şi NU trebuie să mergi la ginecolog!

O zi frumoasă.

10 răspunsuri:
| Elly94sweet a răspuns:

Cum sa ramai insarcinata daca nu ai avut contact sexual? e normal sa-ti intarzie. poate fi de la stres, alimentatie, problema minora hormonala..nu te mai ingrijora aiurea. poate sa-ti intarzie si 2 luni.

| BobitaDePiper explică (pentru Elly94sweet):

Multumesc ELLY94, esti o draguta :*

| Erick1 a răspuns:

Ai o sarcina psihologica eventual laughing

| BobitaDePiper explică (pentru Erick1):

Esti dus rau cu capu'!

| Erick1 a răspuns (pentru BobitaDePiper):

Fetito, nu poti ramane insarcinata decat daca ai avut un contact sexual... E simplu! Daca la fiecare intarziere crezi ca esti gravida, o sa mai ai vreo 20 de sarcini pe tot parcursul vietii