| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o nelămurire. Ultima data cand am avut un contact sexual a fost de revelion in zilele (31.12.2018/01.01.2019/02.01.2019),iar pe data de 14.01. 2019 mi-a venit ciclu regulat si m-a tinut 6-7 zile, cum ma tine pe mine tot timpul.Luna aceasta (februarie) mi-a întârziat cu 6 zile si nu inteleg de ce, nu am mai avut contact sexual dar vreau sa mentionez ca m au durut rinichii si ovarele de la frig, am umblat cam "dezbracata" etc.Nu inteleg de ce nu mi-a aparut ciclul pana acum, am mai patit asta inca o data, dar parca acum imi este frica.Pot ramane insarcinata daca mi-a venit luna trecuta timp de 6-7 zile ciclul? Gen ciclu peste sarcina...Eu am citit pe internet ca daca apare o mica sangerare este posibil, dar eu am avut 6-7 zile normal, totul era bine.Rog seriozitate.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Cel mai probabil ciclul tau menstrual este de tip neregulat care uneori prezinta fluctuatii mari de lungime. Atat posibilitatea cat si probabilitatea de a putea sa existe o sarcina instalata in uter atat d.p.d.v. teoretic cat si practic este exclusa si/ori IMPOSIBILA in proportie de peste 99%, mai ales in situatia in care a avut loc o menstruatie lunga de 6-7 zile care s-a desfasurat conform afirmatiei tale in mod NORMAL, asemanator/similar cu menstruatiile anterioare. Neinceperea menstruatiei are cauze HORMONALE si are loc pe fondul unei activitati hormonale dereglate de catre afectiuni cel mai probabil endocrine. O consultatie la endocrinologie este mai mult decat indicata, fiindca de fapt ar fi binevenita in cazul tau. Multa sanatate!

| Mariaaaaa2889 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Deci sa inteleg ca 100% nu sunt însărcinată si nu am de ce sa mi fac griji?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Mariaaaaa2889):

GARANTAT doar < 99%. Mereu poate exoista o marja de eroare chiar si daca aceasta este mai mica/de sub > 1% big grin

| Mariaaaaa2889 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Nici acum nu mi-a venit ciclul, niciodata n am patit sa mi intarzie 8 zile...maxim 2-3-4 sau rar 5

4 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca dupa actele sexuale din ianuarie ti-a venit menstruatia, nu poti fi gravida.