| Alexandru250201 a întrebat:

Nu stiu cum sa incep. Acum ceva vreme, mai exact o luna mi s-au intamplat 2 chestii destul de nasoale care din pacate au degenerat. Eu cam de vreo 3 ani toamna sunt aproape mereu deprimat, ma schimb dupa vreme, am un ego hipersensibil si ma supara orice lucru minor si am foarte multe frici etc, iar acum o luna primul lucru a fost ca m-am despartit de prietena mea, peste lucrul asta am trecut, dar nu stiu de ce, sentimentele mele nu, iar de fiecare data cand auzeam sau imi spunea ca vorbeste cu cineva simteam o oarecare ciuda, manie. Al doilea lucru ce s-a intamplat in ciuda faptului ca ma simt cam naspa in perioada asta s-a luat un baietas de bani gata, bun de nimic etc, si a trezit in mine o stare de frica aiurea pentru el si pentru ceilalti care nu ar face asa ceva, bun. Iar lucrurile astea doua s-au contopit ca sa zic asa si m-au tulburat, mi-au dat efectiv mintile peste cap. Eu inainte aveam foarte mult compulsii, ganduri imbecile si fara sens pana mi-am dat seama ca am TOC. Lucrurile astea doua m-au intors parca in timp cu vreo 2 ani jumate de cand am inceput tratamentul. Si in prezent am tot felul de ganduri aiurite despre religie, Dumnezeu, homo eu nefiind homo, care m-au acaparat efectiv, mi-au pus stapanire pe mine iar faza nasoala e ca nu prea pot sa le controlez, aceste ganduri aducand cu ele si o durere crunta in crestetul capului dar am observat ca, cand imi fac de lucru aceste ganduri dispar dar reapar din senin fara sa ma gandesc la ele. Iar acum intrebarea mea este cum as putea sa uit de tot, sa pot sa le controlez, sa le elimin ca sa ma pot bucura din nou?
Dau funda celui mai bun raspuns, sunt putin disperat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| MadalinG99 a răspuns:

Salut! Totul porneste din psihic. Tu ai iubit acea fata foarte mult, acum crezi ca fara ea viata nu mai are nici un rost. Iti este probabil frica sa te mai îndrăgostești. Nu iti gasesti locul, sigur nu ai prieteni sau daca ai nu prea iesi. Esti genul acela de adolescent linistit si devreme acasa. Foarte bine. Acum, am recomandat si mai jos asta. Cred ca ar fi cazul sa iti faci prieteni si sa cauti o alta fata, dar pana la fata tu trebuie sa te vindeci. Deci, o programare la psiholog, discuta deschis vezi ce tratament iti va da. Apoi un stil de viata mai sanatos impreuna cu plimbari in aer liber, ce daca-i vremea urata, nu sta in casa. Dimineata consuma fructe, bananele au in special efecte benefice impotriva anxietatii. Incepe si o zona religioasa, vorbeste cu Dumnezeu, du-te la biserica. Vorbeste cu duhovnicul tau. Cauta sa ai multe activitati. Nu mai sta sedentar. Iti faci singur rau. Muulta bafta! P.S lasa chestiile homo, ramai cu capul pe umeri.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ar trebui să socializezi, vezi ce zice aici:
https://www.paginadepsihologie.ro/......eilalti-2/

| oz_1736 a răspuns:

Nu mai sta singur. Nu stiu ce varsta ai. Du-te intr-un bar ia un suc si stai 2 ore. Plimbate. Angajeaza-te intr-o croitorie. Intre atatea femei vezi tu ce faci. Fa sport. Depresia e fffff periculoasa. Acuma esti in faza de tristete, scapi usor