| MeGhosta a întrebat:

Nu vreau comentarii rautacioase. Am 12 ani, 41 kg si 1.55 [inaltimea]. Eu cred ca sunt prea slaba...straight face Problema e ca mananc mult. dar nu ma ingras. uneori ma enervez si incep sa zic ca ma duc zilnic la Fast-Food pentru ca toti zic ca ingrasa mancarea de acolo laughing Dar nu merg...cum as putea sa ma ingras [sigur]?sad Trebuie sa imi fac program ce sa mananc si cand? big grin Adica mi-as dori sa nu am mai ia toti la misto ca sunt prea slaba sau altceva straight face! Merci anticipat :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MomaieLoveGogaie a răspuns:

Pai inceraca sa te ingrasi sanatos.Mananca carne de pui, de porc, de peste, de vita, legume proaspete, congelate sau fierte, incearca sa mananci multe lactate(lapte, iaurt, branza), si foate multe legume.

incearca sa cauti pe google niste diete de ingrasare.

sa iti dau un exemplu:

dimineata mananci niste oua prajite, un iaurt, branza si paine integrala
la pranz niste carne de porc
seara un iaurt sau branza

incearca sa mananci cand iti e foame si ai grija sa nu te trezesti cu vreo frumusete de burtica inesteticalaughing.

eu sper ca te-am ajutat.pwpiki:*

8 răspunsuri:
| amanda33 a răspuns:

Eu zic ca la varsta ta e bine. 2 3 kg e bine daca pui pe tine. o metoda sigura de ingrasare e sa mananci "nesanatos" seara tarziu. exista riscul sa iti faci un obicei asa si sa incepi sa te ingrasi si sa nu te mai poti opri. apoi dai in extrema cealalta. gandeste-te la sanatatea ta. daca esti sanatoasa asa ce-ti trebuie maim ult? vrei colesterol si probleme cu inima? mai gandeste-tewinking te pup

| MeGhosta explică:

Multumesc :*

| Ela_PuRpLe a răspuns:

Buna.
Sa stii ca pentru inaltimea ta, greutatea ta e normala, mai ales ca ai numai 12 ani. Bucura-te ca nu te ingrasi repede sau deloc si ca poti sa mamanci orice si degeaba, pentru ca altele ar vrea sa fie ca tine.
Si nu ii asculta pe ceilati, e o prostie. Faptul ca te critica sau comenteaza lka adresa ta inseamna ca sunt niste frustrati nemultumiti de ei si viata lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai de ce sa te ingrijorezi, asta e metabolismul tau. De mincat trebuie sa maninci doar atit cit simti nevoia, nu e necesar sa te indopi, doar sa te ingrasi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mei, voi astia cu sfaturile de ingrasare, nu v-ati uitat ca aceasta copila are 12 ani? Mai fetitzo e ceva normal sa fii slaba la varsta ta. Organismul tau trece printr-o serie de schimbari, nivelul anumitor hormoni se schimba radical. Iar mucosii aia de 12 ani care rad de tine, trimite-i la o biblioteca sa citeasca cateva carti de anatomie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite eu am 11 ani si am 40 de kg si 1. 60 inaltime problema e cand cresti nu mai poti sa te ingrasi cum puteai atunci cand esti mai mik de inaltime ai inteles e ceva normal

| defecta a răspuns:

Eu zic ca ai kg potrivite la inaltimea ta.bine un kg 2 nu strica...eu ce sa mai zic.ca am 1. 70 si 46 de kglaughing)

| Naomi_5464 a răspuns:

Si ce eu am 12 ani 1. 55 si 34 kg e super sa fii slab