| ReadAllAboutMe a întrebat:

Heii.Am o problemă. Vreau să mă îngraş dar, pur şi simplu nu pot oricât aş mânca tot slabă şi scundă sunt.sad
În total mănânc de 4 ori pe zi.
La 8 dimineaţa, la 2 după-masa, la ora 6 şi ultima dată la ora 9.Chiar nu înţeleg de ce nu mă îngraş...
Ce pot face în legătură cu asta? Chiar nu ştiu ce să mai fac, şi nu îmi recomandaţi vitamine pentru că am o colegă care are aceeaşi problemă ca mine, doar că ea e mai înaltă şi nu e aşa slabă. Nici mâncarea fast food.

Merci, sper să mă ajutaţi pentru că dau fundă.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Mănâncă bine.
Trebuie să încerci să mânci o gamă foarte variată de alimente,pentru a te asigura că organismul tău primeşte tot ce îi trebuie.
Puţin şi des.
Încearcă să mănânci alimente care conţin multe proteine cum ar fi peşte,carne,ouă,lapte,brânză,fasole,mazăre,conopidă,brocolli.
De asemenwa, ai nevoie de carbohidraţi cum ar fi pâine, paste, cereale şi bineînţeles o mulţime de fructe, legume proaspete.
Să nu excludem mişcarea, foarte importantă, evită sedentarismul pe cât posibil.
Te pup!

| cristina10cris a răspuns:

Deci problema e ca ei masa la aceeasi ora incerca sa nu mai ei masa la ore fixe ia masa doar cand iti este foame de asta nu te ingrasi fiindca stomacu mananca regula si primeste mancare la ore fixe.Bye bye!

| ReadAllAboutMe explică (pentru cristina10cris):

Pai, cam pe atunci mi-e foame.

| Sexxy a răspuns:

In primul rand ar trebui sa consulti un medic nutritionist, pentru a-ti spune in primul rand daca greutatea ta este normala

| ReadAllAboutMe explică (pentru Sexxy):

Pai, a spus ca ma voi ingrasa pana la urma pentru ca sunt in crestere.

| SkyHunter232 a răspuns:

Fratiorul meu este la fel are 9 ani si are 20 de KG si nu se mai ingrasa.Nu pot zice ca este ceva grav dar totusi ar trebui sa te duci la doctorul de familie.Dar or cum nu cred ca te mai poti ingrasa si nu iti mai sugerez sa mai mananci la fast food ca nu te vei ingrasa si iti vei distruge corpul si poti ajunge mult mai grav.Asa ca du-te la doctorul de familie sa-ti dea niste vitamine ca sa iti refaci corpul ma normal. Sper ca te-am ajutat.Succes!

| ReadAllAboutMe explică (pentru SkyHunter232):

Nici nu mananc la fast food.