| cLeILa a întrebat:

o intrebare si va rog muult sa-mi raspundeti, am incredere in voi:daca la varsta de 13 ani, am 36 de kg, credeti ca este bine? am incercat sa ma ingras am fost si la doctor si mi-a recomnadat calciu, am luat o multime de calciu dar degeaba, de mancat mananc destul, a si appo la scoala la biologie profa ne-a luat tensiunea si fara efort dar si cu efort, fara efort am avut 83/11 si cuu efort 91/16.eu am avut cea mai mica din clasa. ceilalti toti aveau peste 100, va rog, accept orice fel de raspuns, dau fundita.mersi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| flavyusR a răspuns:

Nu are nimic daca esti asa de slaba.Mananca cipsuri dupa fiecare masa si nu mai fa atat efort.Eu zic ca este bine ca asa slaba. Funda?

| DorelXD a răspuns:

Depinde de mai multi factori chestia asta. La 13 ani, mie 36kg mi se pare putin, si chiar este. Depinde de inaltimea pe care o ai. In primul rand incearca sa respecti cele trei mese pe zi. Totodata, incearca sa mananci putin mai mult ca de obicei. Prin asta nu ma refer la a mai manca vreo doua pungi de chips-uri pe langa mese, ma refer la a mai adauga cantitate. Parerea mea este ca, o greutate ideala pentru tine ar fi vreo 40, cam asa, repet chestia asta depinde de inaltime. De mentionat ar fi faptul ca nu trebuie sa mananci excesiv de mult. Ca sa adaugi la greutatea ta 4kg, ar trebui sa adaugi 1kg cam la 2 saptamani (estimativ). O alta recomandare ar fi sa iti faci niste analize de sange, si sa mergi cu ele la un nutritionist deoarece el este in masura sa iti ofere mult mai multe informatii si recomandari. Bafta!

| Mimimisor1998 a răspuns:

Buna! Daca tu ai 1.46 greutatea ta este una optima deoarece greuatea ideala se calculeaza asa trebuie sa ai cu 10kg mai putin decat inaltimea adica daca ai 1.60 ar trebui sa ai 50kg. Daca totusi vrei sa mai pui pe tine incerca cu grasimi sanatoase(nuca,caju, migdale, alune, alune de padure ca sa fie niste grasimi sanatoase trebuie sa fie CRUDE adica fara prajeala) ca mancare(carne:vita la cuptor sau in ciorba, piept pui sau curcan la gratar sau cuptor.Lactate:unt,iaurt,lapte cu ovaz).Pot cu ciocolata neagra sau proteica cate 2 cubulete pe zi.La o masa poti manca 2 batoane de la gerlinea sunt proteice sau de la orice alta marca dar ai grija sa nu aiba cofeina.
Uite o idee de meniu dar inainte uite cateva trucuri: servește masa de 5 - 6 ori pe zi, întotdeauna la aceleaşi oreinclude în meniul tău mâncărurile preferatedupă mesele abundente, se recomandă cel puțin o jumătate de oră de siestăînainte de mesele principale, bea o jumătate de pahar de suc de legume sau fructe – aceasta va stimula pofta de mâncarebea melisă (ceai de roiniţă) – are efect calmant şi încetineşte metabolismul:
Si acum meniul
 cura de îngrășare merge concomiten cu un efort fizic intens care are loc tot a doua zi, timp de o oră
*ALIMENTELE INSIRATE(puse cu punct si virgula sunt variante)
Mic dejun – cereale integrale si lapte integral (sau de nuci, foarte sanatos), suc de fructe natural si o banana mare; omleta cu ruccola, paine integrala prajita, o salata, etc

Pranz – poti varia alimentele de baza precum: cartofi, orez brun, varza, naut, linte, ghiveci de legume sau fasole. Poti adauga si paine din faina integrala. Mai este recomandat tofu, nucile; poti opta pentru un desert format din unt de arahide cu paine prajita sau fructe. Desigur, vei varia zilnic meniurile. Poti adauga si carne de pui sau curcan, facuta la cuptor. Chiar daca este un regim de ingrasare, dorim sa consumam doar alimente sanatoase.

Cina – piure de cartofi, naut, fasole verde, broccoli, parmezan ras deasupra acestor alimente ( la alegere). Dupa cum vezi, cina seamana cu pranzul. Asa ca vei manca alimente similare.

Gustari – nuci(caju, arahide, alune etc), smoothie, un baton proteic, fructe uscate fara zahar.

Desigur, tu poti varia cum doresti meniul, tine doar de tine sa introduci alimentele care iti plac si stii ca sunt sanatoase