| noroccota1000 a întrebat:

Oare la 7 zile se vede in analizele de sange daca esti insarcinata? Sincer nu stiu exact in timp se poate vedea. Daca ma poate ajuta cineva.

Va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Da, se poate vedea la analizele de sange daca esti insarcinata, doar daca ti s-a facut testul special HCG

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Rezultatul testului de sarcina beta-hCG poate fi VALID/VALABIL si CORECT numai daca este efectuata dupa a 11-12 zi de la data intretinerii sexului, Testul efectuat inainte va avea rezultatul FALS. In a 7-a zi de dupa sex chiar daca ovulul a fost fecundat acesta se fixeaza prin nidatie in endometru dupa trecerea a minim8-9 zile de la sex. Astfel ca inainte de a se implini cele 10-11 zile necesare implantarii si inceperii producerii hormonului desarcina hCG, in sange NU poate exista acest hormon decat incepand cu a 11 sau a 12 zi. Raspunsul premiat este complet GRESIT/ERONAT. Multa sanatate!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Testele de sange pot detecta prezenta hormonului hCG si mai de timpuriu decat testele de urina sau testele de sarcina efectuate la domiciliu. Aceste teste pot confirma o sarcina la circa 8-10 zile dupa ovulatie.
Testele de sange vor da un rezultat pozitiv daca detecteaza 5 mIU (mili-unitati internationale pe millilitru) de HCG in sange. Acest nivel este detectat de obicei la scurt timp dupa conceptie.
La 21 de zile o eventuala sarcina o poti descoperi cu un test de sarcina asta daca nu vrei sa te duci pentru analize de sange.

| noroccota1000 explică:

Multumesc pentru raspunsul dat de corbulalbrosu, este foarte util o sa fie nevoie sa refac testul saptamaan viitoare.
O zi frumoasa