| Alexandra6181727 a întrebat:

Buna! La analizele de sânge se poate vedea o sarcina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

La ecografie se poate vedea

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Eu ma refeream la analizele de sange pentru diferite boli, nu pentru sarcina.

| Zuzu1991 a răspuns:

Evident!
testele de sarcina se fac, chiar cu urina, care e mult mai putin "incarcata" decat sangele
ideea din ce, citesc ca ai mai raspuns, e alta, nu sunt foarte sigur daca la analize de boli se poate vedea ca esti insarcinata (ai un numit indice de o anumita valoare, lucru care indica sarcina) si nu daca cineva face test de sarcina in mod explicit, insa, cred ca e probabil, pentru ca sunt indice care spun daca ai cancer (numar de leucocite ridicat de exemplu)

| NotNamed a răspuns:

Se poate doar la cele destinate sarcinii. Daca faci analize normale sa vezi daca ai vreo nerecula nu iti detecteaza. Daca iti recoltă sange fix pentru a îți confirma ca ești gravida atunci da.

| Denisa0954 a răspuns:

Doar dacă se recoltează sânge special pentru afla concentrația HCG din sânge

| Teo29 a răspuns:

Da, fa analiza HCG Total si dupa zi-mi rezultatul si iti zic eu daca e sau nu sarcina.

| KR0NSTADT a răspuns:

Da, la cele dedicate sarcinii.