| ridhimagupta a întrebat:

Dupa cat timp se poate face analiza de sange pentru a vedea daca esti insarcinata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Nivelul detectabil de hormoni de sarcina hCG in sange se atinge incepand cu ziua a 8-a de la momentul sexului ( fecundatiei) insa gradul de precizie care nu mai poate admite un rezultat gresit se obtine dupa trecerea a minim 10 zile, cand gradul de precizie a analizei depaseste 98%.

6 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Trebuie să treacă cel puțin 10 zile.

| neutrino a răspuns:

Preferabil sa treaca o luna de zile.

| ridhimagupta explică (pentru neutrino):

Stiu, dar din pacate trebuie sa stiu cat mai repede

| neutrino a răspuns (pentru ridhimagupta):

Daca a trecut o luna de zile, te poti duce linistita: analizele iti vor spune adevarul.

| ridhimagupta explică (pentru neutrino):

Nu au trecut decat 5 zile

| emmaemilia a răspuns:

Dupa 10-15 zile, din cate stiu