| ovidutzuu a întrebat:

Buna TPU parca m-a batut Dumnezeu acum o saptamana crepam lemne si din neatentie mian dat peste picior mi-am facut o rana adanca pana la oss problema e ca rana nu se inchide si curge un lickid ca puroiuu si miroase urat e ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Mergi şi cere sfatul unui specialist până nu faci cine ştie ce infecţie. Pune Antibiotic pe rană şi bandajeaz-o să se usuce.
Mai multă grijă pe viitor!

| ovidutzuu explică (pentru Hydrangeaceae):

Ar putea ajune sami amputeze piciorull? sad

| davidtm a răspuns:

Sigur e o gluma. daca aveai cum zici tu pana la os.nu mai aveai timp sa scrii pe tpu.de durerilaughing.
lasati glumele.

| Felys a răspuns:

Normal ca e grav,o lovitura cu un topor murdar cu siguranta a generat infectie, trebuie imediat sa incepi un tratament cu antibiotic, local cel putin, daca tu ai asteptat sa faca si puroi acum va trebui sa iei tratament mai puternic, oxacilina cred ca te-ar ajuta sau mai bine mergi la medicul de familie sa iti prescrie ceva sa te ajute sa scapi de problema

| ovidutzuu explică (pentru Felys):

Am asteptat finca am crezut ca se vindeca ea

| Felys a răspuns (pentru ovidutzuu):

Nu toate ranile se vindeca de la sine, cu atat mai putin una atat de profunda cum ai descris-o

| SashaBella a răspuns:

Pai....nu te panica foarte tare..inta -devar este destul de grav, mergi la un doctor, pentru a-ti bandaja piciorul si dupa du-te la ceva mai avansat (spital) stai linistit, te vei vindeca!

| SashaBella a răspuns:

Si inca ceva..cati ani ai?