| PRD98 a întrebat:

peste o luna urmeaza sa-mi pun aparat dentar, nu ma tem de durere, nu ma tem de aspect, cel mai tare ma tem de: Oare o sa pot manca normal? Nu doar supe, apa etc.
Exista ceva sansa sa nu mi se rupa de fel brackets-urile alea? Din cate am inteles cad des...
Inca ceva, eu am nevoie pentru doua masele care mi-au crescut pe cerul gurii, doare rau?
Va rog sa-mi raspundeti cu toate informatiile pe care trebuie sa le stiu... FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| noink a răspuns:

Buna! Am aparat dentar de 2 ani fix luna aceasta. Eu am avut un canin crescut spre cerul gurii. Trebuie sa stii ca montarea aparatului nu doare deloc. Dupa vreo 2-3 ore o sa incepi sa simti acele tensiuni mecanice. Daca te doare, te doare max 2-3 zile si se rezolva cu ibuprofen. Durerea dispare total, ramai doar cu o sensibilitate in acele prime zile. Asta se va intampla in fiecare luna. Dupa ce mi s-au indreptat dintii (dupa 8 luni) si erau aliniati, nu am mai avut avea durere mai mult de o zi dupa fiecare reglaj. Am 18 ani acum, nu regret absolut deloc ca mi-am pus aparat. Dintii meu erau usor inclinati spre exterior si de aceea inca il mai port. Nu e ceva infernal, e foarte misto, timpul trece repede si e super fain sa stii ca in 2-3 ani o sa ai un zambet de hollywood. Legat de mancat: in prima luna am mancat caramele, si mi s-a dezlipit un bracket. De atunci am avut mai multa grija doar cu alimentele mai lipicioase/ tari. Aparatul sta super-fixat oricum. Am mancat absolut orice: mere, cipsuri, guma, porumb fiert, paime prajita etc etc. Atat doar, cand mananci ceva tare sa nu mesteci ca un maniac. (asta e pentru tot parcursul lunii)
Revin, dupa reglaj, 2-3 zile e o sensibilitate care dispare treptat. Doar atunci nu o sa prea poti manca decat moale.
In doi ani mi-a picat doar un bracket si nu m-am tras de la nimic. Fructele le feliez. Eu cel putin am evitat sa musc frontal alimente tari.
Dintii nu doar decat dupa reglajul lunar, 2-3 zile.

Mare grija cu igiena! Investeste intr-o periuta electrica si foloseste apa de gura! Cand nu ai chef sa te speli pe dinti, clateste macar, sa nu faci carii

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.