| anonim_4396 a întrebat:

pls help. pe data de 18 iulie, eram in serbia intr-o tabara. chiar atunci am vazut pe chiloti o pata maronie. ( mie nu mi-a venit inca ciclul si am 12 ani fac 13 in februarie). M-am gandit ca poate asta e. pata nu pot spune ca era mare. nu, era mica. mi-a aparut in decursul a o zis jumatate. apoi mi-a disparut si pana acum nu mi-a mai aparut. o fata mi-a zis ca poate fi vorba despre o dereglare hormonala iar eu chiar nu stiu ce sa cred. pls helllp! azi mi-a aparut o pata mica maronie pe chiloti iar. iar acum ma doare burta de numai pot in mijloc. (Bine, nu am facut trebuie mare azi :d dar oricum, eu nu cred ca e de asta.). pls help! imi vine ciclul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Exista cateva semne care iti pot indica faptul ca ciclul menstrual ar putea veni in curand: par pubian, par la subrat, cresterea sanilor si scurgeri vaginale. Media de varsta la care apare primul ciclu menstrual este 12 ani, dar poate aparea oricand intre 9 si 15 ani. Daca ti se pare ca este ceva in neregula cu organismul tau, nu ezita sa te consulti cu medicul de familie pentru a fi sigura ca totul este ok.

| JeSa a răspuns:

Da. E vorba de menstruatie.
Poftim, cu privire la..., iti ofer acest link; - sa-i citesti informatiile :)
http://www.calmens.ro/menstruatia.php
Spor! Sanatate.

| KaterinaPetrova a răspuns:

Dap.tocmai asta este. iti vine ciclul.era si timpul. nu-ti face grijihappy:* asa e la orice femeie.ia un nurofen sau ibruprofen daca te doare burta.e bun pentru calmare

successurilaughing)))))

| shadovv a răspuns:

Aha

| Hikari a răspuns:

Da. Iti va veni. Fi pregatita!winking

| Alemoni a răspuns:

Buna!
Da, iti va veni, poate dupa cateva luni. Povesteste-i mamei tale. Este normal sa iti vina la varsta ta, nu te speria sigur nu este vorba despre altceva.
Succes!

| Ayra a răspuns:

La varsta asta este mai mult decat normal sa iti vina menstruatia.

Acele pete maronii sunt "anuntul" sa te pregatesti ca in urmatoarele luni iti va veni cum trebuie -nu neaparat luna asta, desi dupa cum te doare burtica, sunt sanse.

Este posibil sa iti vina acum sau sa vina cum trebuie peste 2-3 luni - depinde de la organism la organism. Dar nu este vorba de o dereglare hormonala nici pe departe - e perfect normal.

| RoXisS a răspuns:

Salut Lavywinking s-ar putea sa iti vina, in mod normal te-as sfatui sa nu ii dai importanta acelei pete si doar sa folosesti absorbante zilnice insa daca sunt prezente si durerile trebuie sa mergi la medic.
Si inca ceva nu stiu daca esti timida dar nu ai de ce sa te jenezi in fata medicului despre asta, e absolut normal... sper sa afli care e problema:d

| Shine_1620 a răspuns:

Poate o fi ****laughing

| looolliika a răspuns:

E posibil .

| Alina33333333333333333333 a răspuns:

Pai daca te doare mai jos ma refer sub burta sigur iti va veni asa am patit si eu

| Channa a răspuns:

Spune-i mamei tale sau unei rude apropiate, te poate ajuta mai bine dar cred ca ar trebui sa merg la doctor