| BambiSd a întrebat:

Pot sa port corsetul medical si noaptea daca am scolioza, avand in vedere ca doctorul mi-a spus ca nu este necesar sa il port si cand dorm? Problema este ca ziua nu am mult timp sa il port, si de aceea as prefera sa il port noaptea cand dorm. M-ar afecta daca as face acest lucru? Funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Il porti si in afara casei, altfel nu are nici un rost. Nu ai timp pentru sanatatea ta? Vei ajunge la operatie si vei "purta " toata viata o tija metalica in coloana. Stiu ce vorbesc, sunt cadru medical. Mult noroc!

Răspuns utilizator avertizat
8 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Cum adica nu ai timp sa il porti? Corsetul se poarta in timpul zilei cand se presupune ca stai in pozitie verticala, tocmai pentru a-ti corecta pozitia vicioasa. De asemenea, daca nu faci exercitiile medicale indicate de kinetoterapeut zilnic, macar o ora, nu vei avea nici o imbunatatire chiar daca ai purta corsetul 24 din 24 de ore.

| BambiSd explică (pentru Abh):

Nu am timp sa il port. Ziua sunt foarte ocupata si de abia de il pot purta 6 ore. Eu am intrebat daca este vreo problema daca il port cand dorm. Deci este sau nu o problema?

| carpediem a răspuns:

Nu are sens sa-l porti cand dormi pentru ca nu e solicitata coloana. Fixeaza in casa o bara de care sa stai atarnata fara sa atingi pamantul, ajuta la relaxarea muschilor articulatiilor intervertebrale. In plus tu fiind o persoana inalta trebuie sa te ajuti cu gimnastica si putin sport.

| Anname a răspuns:

Daca iti propui ca intr-o zi sa nu poti corsetul trebuie sa-l porti noaptea. Deci nu este absolut nicio problema este chiar indicat sa-l porti noaptea daca ziua nu poti.

Răspuns utilizator avertizat
| prettyselena11 a răspuns:

Buna... eu am aceeasi problema ca si tine (si eu port corset), iti recomand sa porti corsetul atat noaptea cat si ziua, cu cat il porti mai mult, cu atat iti trece mai repede. Eu il port de jumatate de an si deja au aparut schimbari majore, dar doctorul a spus sa il port 3 ani sad...Nu stiu ce sa zic, dar incearca sa il porti si ziua, stiu ca se vede prin anumite haine, dar incearca sa il 'maschezi', este pentru sanatatea ta.

| doarintrebatima a răspuns (pentru prettyselena11):

Incearca sa faci gimnastica cat mai mult si intinderiwinking
Ps:in aceeasi situatie ma aflu si eu.