| MayaAndreea a întrebat:

Buna TPU!
Recent am fost la doctor si am o aciditate in stomac, ma balonez.
Problema persista, nu pot manca nimic ca mi se face greata si imi vine sa vomit.
Nu stiu ce sa mai fac, ce sfat imi dati?
Ce sa mai mananc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sophieka a răspuns:

In primul rand renunti la cafele / energizante / orice suc din comert cu exceptia celor pe care ti le faci la blender doar din fructe si renunti si la dulciuri / cips-uri macar o perioada.
Mergi la magazin, iti cumperi o lamaie, intr-un pahar normal pui aproximativ 50ml de apa (deci putin, cam 2-3 degete orizontale) si storci o jumatate de lamaie, dupa care, iei o lingurita mica de bicarbonat si adauci in acest amestesc de apa cu lamaie. Se va produce o reactie din partea bicarbonatului in apa, cum fac pastilele efervescente pe care le bagi in apa. Dupa cateva secunde, vei bea rapid ca pe un shot acest amestec.

Te va ajuta foarte mult. Lamaia vreo 2 lei, si un pliculet de 100g de la LIDL de exemplu, de bicarbonat este 1 leu si 30 de bani.

| MayaAndreea explică (pentru Sophieka):

Multumesc frumos!

| dullcat a răspuns (pentru Sophieka):

Cu ce ajuta? Lamaia si bicarbonatul se neutralizeaza, rezultand doar apa sarata.Articolele care indeamna la solutia asta sunt cat se poate de dubioase, pe siteuri cu continut clickbait.

| Sophieka a răspuns (pentru dullcat):

Nu mai trai doar pe net. Cauta carti, intreaba doctori, aplica sa vezi rezultatele.
Nu ma pun sa dau explicatii lungi. Eu stiu beneficiile si cine vrea, va cauta sau va crede ceea ce crezi si tu. Bafta.

| Sophieka a răspuns (pentru MayaAndreea):

Ai incercat apa cu bicarbonat si lamaie?

| dullcat a răspuns (pentru Sophieka):

Pentru ce sa aplic sa vad rezultate daca nu am probleme? Din moment ce nu vrei sa justifici, e clar.Nu stiu de ce doctori vorbesti, dar medicul de familie a spus ca e o prostie, sa nu incerc asa ceva.

9 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Daca mananci paine la fiecare masa, cumpara-ti un aparat de facut toast si consuma, atunci cand iti permite situatia, doar paine facuta la el.Prin faptul ca e uscata, va absoarbe acidul gastric, plus ca iti potoleste si cheful de rontait snackuri (daca ai acest obicei).Cu vreo 2 ore inainte de culcare iarasi poti rontai o felie.

Eu aveam asa probleme in liceu si am ascultat de medic cand mi-a zis sa mai schimb putin alimentatia.In prezent nu mai am deloc treaba, doar ca ma uit urat la painea normala. :)) Alte reguli ar fi sa nu mananci alimente care provoaca aciditate, ultima masa sa fie la 6-7 seara, etc.

,, Aciditate gastrica se poate face consumand alimente care, in general, baloneaza. Dintre acestea alimente fac parte si produsele pe baza de lapte, ouale, anumite fructe si legume, dar si produsele cu cereale. Ciocolata, cafeaua, usturoiul, ceapa, bauturile carbogazoase, lactatele, alcoolul, alimentele prajite si picante pot provoca hiperaciditate stomacala. Acestea relaxeaza sfincterul esofagian inferior, prin favorizarea migrarii acidului gastric in esofag, lucru cunoscut si ca reflux gastroesofagian."

,, Consumul de lapte fara lactoza sau din soia, migdale si cocos, eliminarea fructelor si a legumelor precum prunele, rosiile, perele, merele, dar si a oualor de tara, pot ajuta la scaderea senzatiei de aciditate gastrica. Totodata, optarea pentru produsele oleaginoase, dar si inlocuirea produselor de patisserie clasice cu cele din grau integral, fara gluten, pot ajuta la combaterea hiperaciditatii.''

sursa- https://www.naturalis.ro/......digestiva/

| mi25 a răspuns:

Eu am aciditate de mai multi ani. Eu iau in fiecare dimineata cate o pastila (capsula) de tip omez. Desi medicul de familie mi-a spus sa iau doar cu intrerupere: o luna da, doua nu, eu iau permanent si ma simt bine. Daca nu iau intr-o zi, noaptea am reflux de aciditate.
Cat priveste "recomandarea" data de Sophieka, nici nu putea fi mai proasta cu lamaia si bicarbonatul.
Gastroenterologul la care am fost (si eu mai foloseam bicarbonat) mi-a spus ca bicarbonatul reduce rapid aciditatea, dar determina producerea unei aciditati mai mare.
Nu folosesc otetul la mancare, muraturi doar lasare. Nu mananc fructe acre, lamaie si tot ce produce acid, bauturi acidulate. Nu bea bere, vin de "matt". In rest mananc orice.
Pentru balonare poti folosi Kebene

| mi25 a răspuns:

Am uitat: nu ar fi rau sa mergi la un gastroenterolog.