| oDaiCuDavidel a întrebat:

Buna TPU,
Recent, am suferit o fractura de maleola laterala fara deplasare si fractura de tibie. Intrebarea mea este cat timp trebuie sa stau cu imobilizarea ghipsată? In curând trebuie sa merg la un control de 2 luni jumătate, este vreo sansa sa îmi fie dat jos? Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Oricare fractura are nevoie de cel putin 6 saptamani de imobilizare (ghips), dar vindecare completa se poate astepta doar dupa 6 luni (daca vindecarea a decurs normal).

| RaduRobertRO a răspuns:

Pai medicul nu ti-a zis? Vezi a urmeaza si recuperarea, nu dai jos ghipsul si hai la treaba.