| lolita147 a întrebat:

TPU! Recent m-am trezit dintr-o data cu o voce super ragusita. De abia pot sa scot un sunet cu ea si ma doare foarta tare gatul.
Intrebarea mea este: cum pot canta cand sunt foarte ragusita? Va rog sa nu-mi spuneti sa aman asta sau sa reduc cantatul. In doua zile trebuie sa cant un cantec FOARTE lung, cu note FOARTE ridicate. Normal, as putea s-o fac fara nici o probleme, dar de-abia pot vorbi cu gatul asta.
Ce sugestii aveti? Daca n-o sa pot sa-l fac sa-mi treaca in doua zile, macar sa sune mai normala vocea mea si sa pot atinge notele de sus.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Catalina_Baitanu_2001 a răspuns:

Buna si eu sunt la fel.Eu am luat pastile cum ar fi trachisept sau altele de genul dar cel mai bine este sa incerci sa bei ceai cald si sa nu mai vorbesti cu siguranta vei face laringitaGeneralitati Laringita este produsa de inflamatia, iritarea sau folosirea excesiva a corzilor vocale ce apartin laringelui. Unele din cele mai comune cauze sunt: - infectiile tractului respirator superior, in special viroza respiratorie (raceala) sau gripa - folosirea excesiva a corzilor vocale prin vorbitul indelung si cu voce tare, prin tipat sau cantat - alergiile - expunerea la substante iritante, cum ar fi fumul sau substantele chimice - boala de reflux gastro-esofagian: in acest caz este vorba de un reflux laringian. Simptomele cronice sunt cele care dureaza doua saptamani sau chiar mai mult si ne indica o afectare mult mai severa a corzilor vocale, decat o simpla inflamatie, cum ar fi afectarea nervilor, aparitia unor leziuni sau a unor polipi la nivelul laringelui si o posibila aparitie a unor zone indurate, asa numitii noduli laringieni. Aceste probleme sunt cauzate cel mai frecvent de: - infectii virale cronice - boala de reflux gastro-esofagian uite cate ceva de pe net sper ca te va ajuta. Dai Funda?