| PaulaAndreea12 a întrebat:

revin din nou cu o intrebare. Cam de un an imi tot apar vanatai pe corp, fara ca eu sa ma lovesc sau sa fiu lovita. Am fost la doctorul de familie, zicandu-mi sa nu ma ingrijorez. Dar e cam dificil luand in vedere ca mereu sunt plina de vanatai. O perioada au incetat. Insa ieri, am observat o vanataie de-a lungul venei de la mana dreapta, ca si cum vena mea s-a umflat, pe mana stanga la fel. Am o durere insuportabila de picioare, iar piciorul drept ma lasa. Am niste ameteli puternice ce ma fac sa cad din picioare. Capul ma doare mereu. Si de multe ori simt ca nu mai pot respira si raman fara aer. Ceva sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

E bine să îți faci analizele la sânge, chiar dacă medicul de famile consideră că nu sunt necesare. Convinge-l să îți dea un bilet de trimitere și fă-ți o programare la un laborator de analize medicale. Oboseala, dificultățile respiratorii, durerile de oase și articulații, vânătăile pe corp care apar din senin, ori care apar la cea mai mică lovitură/atingere NU sunt un semn bun. Vezi cum stai cu globulele roșii/albe, trombocitele etc.
Și tatăl meu a avut aceste simptome, iar medicul de familie i-a spus să stea liniștit.Și a dat în leucemie. Deci, ai grijă de tine! Mai bine, fă-ți un control. Sănătate!

| Donsavas a răspuns:

Fa ti analizele,preventiv sunt necesare. S ar putea să ai un somn mai agitat si sa fi tensionată pe timpul zilei iar stresul acumulat sa se descarce pe timp de noapte ajungând să te rănești. Semnele acestea,pe timp de zi, iti semnalizează ca probabil nu esti bine emoțional și durerile te fac sa nu le poti ignora. Poti discuta cu un neuropsihiatru despre asta. Iti poate da un calmant care sa te liniștească atunci cand dormi. Poate ca visezi si fiind inconstienta, corpul ajunge sa se miste, sa te lovești si sa simti durerile abia la trezire, cand ai rămas cu vânatai.

| zăGhost a răspuns:

Fa un set complet de analize... hemoleucograma, corpi straini, RMN cerebral... Sanatate!

Răspuns utilizator avertizat