| CkEuforia a întrebat:

Rubeola se poate face si a2a oara? Am avut anul trecut tot pe la inceputul lui aprilie si aseara mi-au aparut iar bubitele astea specifice rubeolei. M-am saturat! sad ce pot face sa treaca mai repede? nu vreau sa stau in casa in vacanta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JulyStorm a răspuns:

In general, oamenii se imbolnavesc o singura data in viata de aceste "boli ale copilariei", iar mai apoi dezvolta anticorpi si nu le mai fac niciodata.
Ei bine... daca tu nu ai facut anticorpi pentru boala respectiva, se poate oricand sa te mai imbolnavesti odata.
Am un prieten carea facut de trei ori varsat de vand. E satul, saracul.
Totusi, pentru un diagnostic precis, mergi la medic.

5 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
Rubeola, varicela şi oreionul sunt cele 3 boli ale copilăriei care le poţi face când te aştepţi mai puţin.
Dacă ai făcut una dintre ele o dată, nu mai poţi face din nou.
Cel mai probabil tu ai făcut acum varicelă, nu rubeolă.

| robertpaul a răspuns:

Buna.Da,se poate face si a2a oara. Daca ai avut pojar(bubat mare) sunt sanse sa-l faci si pe cel mic.Dar nu este 100% sigur ca poate apare la toata lumea.Eu le-am facut pe aman2 cand eram copil. Poate sa fie si o infectie, ceva in cazul tau de la mancare, etc.Dar pojarul se poate face si a2a oara happy

| CkEuforia explică (pentru robertpaul):

Foarte probabil si o infectie de la mancare... Ca ieri am mancat niste prajituri(nu mai mancasem de vreo luna si ceva) care nici nu statuse la frigider.

| robertpaul a răspuns (pentru CkEuforia):

Iti sugerez sa mergi la farmacie si sa cauti un ceai detoxifiant. Daca persista si dupa cateva zile, consulta doctoral de familie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
În mod normal oamenii fac o dată în viaţă aceste boli ale copilăriei.
Te duci la medic.
Te pup!