| dulcik_2839 a întrebat:

sant insarccinata in 2 luni acum 4 zile am fost la maternitatea Bucur am facut o ecografie, medicul mi-a spus ca sarcina decurge normal si fatul este sanatos dar azi m-am trezit cu o pata mare de sange pe chilot si dureri aceptabile, deocamdata nu mai sangerez dar sant speriata sa nu fie o amenintare de avort pana merg la medic sant disperata, va rog frumos daca ma puteti ajuta, multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa te duci urgent la ginecologie, in prima clipa cum ai inregistrat sangerarea lasi tot, te urci intr-o masina si pleci la spital. POti pierde sarcina si orice minut e important pentru salvarea copilului. Nu se pune problema sa astepti absolut nimic, in cateva ore copilul poate muri.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Având în vedere şi vârsta pe care o ai, este posibil să fie vorba de "iminenţă de avort" :(

NU este o "regulă" generală care să "prezică" cât durează sângerarea în cazul iminenţei de avort.

Oricum, este INDICAT un control URGENT la medicul ginecolog care te supraveghează sau la Urgenţe/Camera de Gardă ( şi chiar o posibilă internare )!

"Semne si simptome - In iminenta de avort se constata:
* mici colici uterine dureroase si frecvente;
* hemoragie usoara caracterizata printr-o culoare rosiatica si chiar cheaguri, care se poate manifesta pe mai multe zile;
* dureri abdominale si lombare;
* volum marit al uterului;
* consistenta moale a uterului si sensibilitate la palpare;
* col inchis." - SURSA :
http://www.copilul.ro/sarcina/avort-spontan/Iminenta-de-avort-a6871.html

Vezi alte detalii la linkul indicat mai sus...

Toate cele bune și multă sănătate.