| CameliaCamyBlondina a întrebat:

Buna TPU.Sora mea a născut în februarie iar in urma cu o saptamana a fost externata din maternitate.La externare una dintre asistente i-a făcut fetiței gauri in urechi pentru cercei cu niște ace mai groase într-un mod destul de brutal.Doamna respectiva a pus direct cerceii din aur lăsați in prealabil in spirt sanitar si a recomandat curățarea cu apa oxigenata.Acum după o săptămână lobii urechiuselor inca sunt rosii si durerosi la atingere.Ce am putea face? Cat durează vindecarea gaurelelor? Nu ar fi mai bine daca i-am scoate cercelusii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Denisa0954 a răspuns:

Durează până la o lună vindecarea. Urmati sfaturile asistentei si dezinfectati zona de câteva ori pe zi. Dacă îi scoateți acum, găurile se vor astupa si tot ce a suportat micuta până acum va fi în zadar, mai ales daca o sa va gânditi ulterior sa i refaceti găurile

| CameliaCamyBlondina explică (pentru Denisa0954):

Mersi pentru raspuns.Sunt un pic uimită, prin alte parti am auzit 2 saptamani.Si acum dupa aproape 3 saptamani situatia nu este prea roza, folosim apa oxigenata si de 2 zile ii ungem urechiusele cu crema de galbenele si incercam sa ii mișcăm cercelusii.Inclin sa cred ca doamna asistentă trebuia sa ii puna cercei medicinali precum se pun si cei cu pistolul.Sora mea însă a vrut să ii faca la ieșirea din maternitate iar acolo se fac găurile numai cu ace.

| Denisa0954 a răspuns (pentru CameliaCamyBlondina):

Acum depinde de fiecare în parte. E foarte bine ca i dati cu crema de galbenele si ii miscati cercelusii. Pe timpuri nu existau cercei medicinali etc, se puneau direct cei din aur. Si intr adevar, e mai brutală tehnica cu acele decât cea cu pistolul de ex. Dacă fetița suferă si o doare si nu vedeti nicio vindecare poate mai bine sa ii scoateți

| CameliaCamyBlondina explică (pentru Denisa0954):

Într-un final se pare ca gaurelele s-au vindecat si scumpa de ea poate purta cercelusii.Ne-ar fi părut rau sa trebuiască sa ii scoatem mai ales ca ar fi trebui sa repetam procedura.Mie mi-au făcut gaurele pentru cercelusi la 7 ani si chiar dacă nu au fost probleme cu vindecarea a fost groaznic.Intr-adevar in unele cazuri vindecarea durează mai mult si se recomanda o îngrijire foarte atentă, curățare de 3 ori pe zi cu apa oxigenata sau ser fiziologic si neaparat sa se unga cu o crema care favorizează cicatrizarea.Trebuie avut grija si la modelul cercelusilor, noi i-am pus niște bobite din aur care se pare ca au fost prea strânse, i-am mai desfăcut si am uns cu crema si mișcat bine.