| VisezCuOchiiDeschisi a întrebat:

spune-mi si mie mai multe desprea "adenopatia laterocervicala", la copii, doctorul mi-a spus ca am aceasta adenopatie, precizez ca a aparut odata cu raceala-nas infundat, stranut, tuse(rara), oboseala, dureri in gand). Spuneti-mi mai multe despre aceasta adenopatie laterocervicala, in ce consta, cat dureaza...etc.Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

In mod normal, la nivelul partii laterale a gatului exista ganglioni (se gasesc si in alte parti al corpului si au rolul de sintetiza anticorpi, adica niste "soldatei" care ne apara de infectii). Cand apar infectii in organism (cu virusuri, bacterii) acestia devin foarte activi si se maresc in zona aferenta localizarii infectiei. Odata cu remiterea infectiei revin si ei la dimensiuni normale, adica nepalpabili.
http://www.i-medic.ro/articole/infectii-virale-respiratorii

2 răspunsuri:
| 23partyboy a răspuns:

Adenopatia reprezinta tumefierea anormala a ganglionilor limfatici,in cazu dvs la niv gatului in partile laterale,exista numeroase tipuri de adenopatii si exista diverse cauze,cauza (asa cum ati spus si dvs) poate poate fi si o boala inf virala, medicul va va administra un tratament adecvat iar timpul de vindecare depinde de gravitatea infectiei, starea organismului dvs si alti factori.cu o medicatie potrivita si cu respectarea stricta a sfaturilor medicului, si nu a sfaturilor "babesti" sau mai stiu eu ce minuni, va veti face bine

| VisezCuOchiiDeschisi explică:

Imi cer iertarea ca nu pot da mai multe funditie!