| Byb2001 a întrebat:

Buna TPU, știu că sunt a 12 a și ar trebui sa mă concentrez pe bac dar de ceva timp câteva luni mi se tot întâmplă să îmi bata inima prea tare când conduc sau când merg la școală și frisoane in piept daca stau prea mult timp in casă,și mă simt derutată as dormi mereu și n am pofta de mâncare sau mă grăbesc când mănânc și pe timpul zilei mă apucă moleșeală, iar când vorbesc cu cineva mi se întâmplă să mă uit Intr un singur punct să nu fiu atenta la ce zice cum scap de stările astea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

Ești stresată cumva ca vine bacul? Pare a fi anxietate ce descrii tu. Bineînțeles are ea un factor.

| Byb2001 explică (pentru Nirvanaaa):

Da mă stresează la maxim toți din familie îmi zic să îl iau că nu fac nimic fara el, și am luat o din clasa a treia cu învățatul la mate nu prea îmi place să învăț

| Nirvanaaa a răspuns (pentru Byb2001):

De aici și stările acelea pe care le ai. Încearcă dacă iti permite timpul bineînțeles, sa înveți în prima parte a zilei. Asta ajuta psihicul sa se relaxeze fiindcă pe ziua respectiva ai făcut ceva. Ce e drept și familia pune presiune pe tine și nu e bine. Nu te gândi la ce va fi, ci încearcă sa te menții cât mai liniștită. Ajuta mult la concentrare. Dacă te stresezi, anxietatea va suprasolicita creierul.
In legătură cu ai tai, nu cred ca ai ce sa faci, indiferent de ce le-ai spune tot așa iti vor zice.

3 răspunsuri:
| 4ndr33y a răspuns:

Mergi initial la medicul de familie, el decide daca e anxietate sau daca ai nevoie de un consult cardiologic de specialitate.
Ce ai tu se numeste tahicardie si probabil aritmie dar trebuie sa decida daca este din sursa emotionala sau cardiologica.

EKGul si Ecografia cardio sunt rapide ~5 minute si absolut nedureroase iar medicul iti va spune daca inima ta este sanatoasa si daca e nevoie sa iei medicatie pentru reglare.